У команді президента України Володимира Зеленського заявили про намір ратифікувати Римський статут, що означає приєднання України до Міжнародного кримінального суду (Гаазький трибунал).
Відповідний допис опублікував заступник глави Офісу президента Руслан Рябошапка на особистій сторінці у соціальній мережі Facebook.
Рябошапка заявив про те, що Україна може приєднатися до Міжнародного кримінального суду. У першу чергу в ньому розглядають справи пов’язані з геноцидом, злочини пов’язані проти людяності, військові злочини й злочини агресії. Це означає, що нова влада хоче справедливого покарання тих, хто винен у кривавих подіях у 2014 році на Майдані та на Сході України.
“З метою відновлення миру та нормального життя на окупованих територіях, усунення порушень прав наших громадян, притягнення до відповідальності за вчинені злочини, відшкодування збитків буде підготовлено концепцію перехідного правосуддя, імплементовано норми та принципи міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права. Крім того, один з пріоритетів – нарешті ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду, підписаний майже 20 років тому, – зазначив він.
“Не маючи національного досвіду постконфліктного врегулювання, робоча група, яка, до речі, в переважній частині сформована з представників громадських організацій, візьме до уваги міжнародну практику. На першому засіданні Комісії з питань правової реформи має бути представлено пріоритетні напрямки діяльності групи, а до 2020 року – напрацьовано перший пакет ініціатив Глави держави”, – написав Рябошапка.
Експерти припускають, що після ратифікації відповідного статуту до суду може потрапити колишня українська влада на чолі з Петром Порошенком. Цікаво, що цей документ був одним з умов Асоціації з ЄС. Але генпрокурор України Юрій Луценко виступив проти подібної ініціативи.
Чому це важливо?
Ратифікація Римського статуту міжнародного кримінального суду є частиною Угоди про асоціацію з ЄС.
Це міжнародне зобов’язання. Злочини, скоєні на території України у зв’язку з війною, є юрисдикцією МКС. Ратифікація також гарантує неможливість уникнення покарання за міжнародні злочини.
Приєднання України до МКС стимулюватиме роботу правоохоронної та судової систем. Суд може розпочати провадження, коли національна правоохоронна система не може чи не хоче самостійно розслідувати найтяжчі злочини.
МКС називають таким собі “Гаазьким судом”, який може притягнути до відповідальності будь-яких високопосадовців.