Сполучені Штати Америки не тільки могли б взяти участь у переговорах у нормандському форматі щодо Донбасу, а й посилити їх. Таку думку висловив Президент України Володимир Зеленський американському виданню The New York Times.
Президент України Володимир Зеленський 16 грудня дав інтерв’ю американському виданню The New York Times.
“Ситуація страшна, тому я кажу справедливо – Донбас без України вмирає”, – вважає Зеленський. На ситуацію ж “можуть дуже суттєво вплинути” Сполучені Штати Америки.
Я вважаю, що посилити наші переговори у нормандському форматі міг би президент Байден,– заявив президент України.
На це є щонайменше два потужні аргументи:
- Байден “добре розуміє питання України та Росії”.
- Байден переймається питанням безпеки у Європі.
Тож Байден міг би допомогти Україні зупинити окупантів, які “вбивають технології, освіту, медицину”, дії яких супроводжуються “екологічними катастрофами, мародерством й розпиляними на метал заводами”.
“Говорити просто про фінал війни – вже мало”, – сказав Зеленський. Він певен, що Україні “потрібна реінтеграція Донбасу”. А для цього необхідні сильні компанії, технології, безпека й гроші.
Ми бачимо вільну економічну зону на Донбасі, щоб там були певні преференції, щоб зайшов бізнес. І тут ключову роль могли б відіграти США,– вважає глава України.
Оскільки США є гарантом безпеки у світі й серйозним стратегічним гравцем, обраний президент країни Джо Байден міг би прискорити і кінець війни на Донбасі, і початок реінтеграції регіону.
Зеленський наголосив, що “однозначно не обійтися” без США у питанні Криму. Тим більше, що питання Криму та його деокупації не стоять у порядку денному переговорів у нормандському та мінському форматах.
Зараз ми створюємо “Кримську платформу”. Звісно, ми хотіли б у ній бачити ті країни, які будуть ключовими гравцями, ключовими гарантами повернення та деокупації Криму. І США могли б бути лідером у цій справі,– запевнив Зеленський.
Прикро, але вже 6 років питання Криму “в повітрі”, а Європа та США досі щось робили тільки “опційно”.
Окрім цього варто додати, що Володимир Зеленський заявив, що Україна не буде скасовувати закріплений в Конституції курс на членство в НАТО, проте питання окремих преференцій для Донбасу може бути обговорене.
“У Мінських угодах про членство в НАТО нічого немає, в Нормандському форматі нічого про членство в НАТО немає. Стосовно змін до Конституції в напрямку децентралізації ми говоримо: це згідно з Мінськими угодами, на це ми готові. Змінювати Конституцію в тому напрямку, про який ми іноді чуємо в медіапросторі від Російської Федерації, – тут вони знають мою позицію, я говорив Путіну прямо, що тут я не згоден”, – зазначив Президент.
За його словами, всі зміни, передбачені “Мінськом” у рамках децентралізації в Конституції, зараз в країні вже здійснюються.
“Я це говорив президенту Російської Федерації на зустрічі в Нормандському форматі. Ми це будемо робити, незалежно ні від чого. Ми хочемо, щоб на місцях у людей було більше повноважень, більше вибору, щоб вони розпоряджалися грошима, а не отримували від центральної влади завдання, що постійно спускаються. Ми це й так робимо. Якщо захочемо в цьому напрямку Донбасу більше преференцій, ось такі компроміси можуть бути – це нормальні компроміси, без компромісів війна не закінчиться, я це розумію. Але скрізь має бути логіка. В усіх діях, в усіх компромісах має бути логіка. Логіка і результат”, – наголосив Зеленський.