Україна втратила можливість закупити дешевий газ у Росії – сказала в одному зі своїх коментарів Юлія Тимошенко, але чи правда це?
У коментарі StopFake генеральний директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко спростував її заяву – адже спрогнозувати ціни на газ неможливо, а закуповувати заздалегідь – небезпечно.
Практично кожен російський сайт новин 7 жовтня випустив новину із такою назвою: «Україна упустила можливість закупити дешевий газ у Росії». У таких матеріалах агітпроп посилається на слова лідерки партії «Батьківщина» у Верховній Раді України Юлії Тимошенко, яка зробила таку заяву 6 листопада в інтерв’ю українському телеканалу «Україна 24».
Про це написали «RT на русском», «РИА новости», «Коммерсант», «Радио Sputnik», «Газета.RU», «News Front», «Экономика сегодня», «Взгляд» та інші видання.
«РІА Новости» цитує Тимошенко: «Що країна робила 30 років незалежності? Влітку, коли газ дешевий, – а цього літа він був у шість разів дешевшим, ніж на ринку у світі, – Україна завжди закачувала газ у сховища. Ми могли закачати 38 мільярдів <…> і сьогодні в нашій країні не було б ніякої кризи. Ми всі були б із газом, електроенергією та опаленням за мінімальною ціною».
Резонанс, який викликали серед пропагандистів слова Юлії Тимошенко, зацікавив організацію StopFake. Саме вони вирішили перевірити, чи справді українська влада повинна була закупити «дешевий газ» влітку, щоб уникнути «кризи» зараз.
Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко також згодився прокоментувати заяву Тимошенко. Зі слів експерта, поширювана інформація не відповідає дійсності.
«Україна не має можливостей купити газ у «Газпрому», тому що він його не продає. Почнемо з цього принципового питання. «Газпром», як будь-яка інша компанія, європейська чи американська, має можливість доступу на український ринок газу. Ніхто не обмежений. Будь-який продавець газу може прийти на український ринок і продавати там газ. Але він не виходить і не продає. Тому те, що говорить Юлія (Тимошенко – прим. ред.), це, м’яко кажучи, навіть не маніпуляція, а пряма брехня», – сказав експерт.
Крім цього, продовжив Харченко, спрогнозувати ціни на газ неможливо, а закуповувати заздалегідь – небезпечно.
«По-перше, ніхто у світі не міг передбачити, що саме відбуватиметься з цінами на газ. Тому будь-які звинувачення, що «хтось повинен був купити»… Юліє Володимирівно, а чому ви не купили газ дешево влітку? Зараз добре б заробили…
По-друге, це дуже дорого (наперед закуповувати газ – ред.). Ціна помилки величезна. Ви купили газ, а він не подорожчав. Так було 2019 року, 2020 року. Не подорожчав, і ви зазнаєте величезних фінансових втрат. Ті, хто може передбачити ціну на газ і коливання валют, вони здебільшого живуть десь на власному острові», – зауважив Харченко.
Експерт додав, що цього року Україна має достатні запаси газу, і вони практично нічим не відрізняються від тих, що були в минулі роки.
«Звинувачення в тому, що вони (запаси газу – ред.) недостатні, не мають підстав. Запаси газу в сховищах на максимумі становили 18,7 мільярда кубометрів. Зараз уже розпочався опалювальний сезон, і вони потроху знижуються. Але це абсолютно нормальні статичні запаси, які за останніх п’ять років бували і нижчими. Тому говорити, що у нас недостатні запаси, – також неправда», – резюмував Харченко.