Кремль наростив інформаційні атаки проти України у трьох напрямках.
Згідно з нещодавнім дослідженням Українського кризового медіа-центру «Еволюція російських наративів про Україну та їх експорт в український медіа-простір», атаки Кремля мають три основні напрямки:
- дезінформація, спрямована на внутрішню російську аудиторію з метою створення іміджу України як ворога та отримання соціального мандата для реалізації агресивної зовнішньої політики Росії;
- дезінформація, розрахована на українську аудиторію з метою розколу та дестабілізації суспільства та примусу його до миру на умовах Кремля;
- дезінформація для міжнародної аудиторії з метою легітимізації зовнішньої політики Росії, консолідації впливу Кремля в зонах, які він вважає підконтрольними; досягнення визнання Криму російською територією, що б призвело до зняття санкцій Заходу.
Російські ЗМІ в Криму та на Донбасі
Охоплення та вплив російсько-державних ЗМІ в Україні значно знизилися після Євромайдану. Значною мірою це пов’язано з рішеннями 2017 року щодо санкцій та блокування певної кількості російських державних ЗМІ та двох найбільших російських соціальних мереж. Три українські телеканали, пов’язані з Кремлем, також були закриті у лютому 2021 року після того, як проти їх власника були накладені санкції. Але в деяких частинах нашої країни, стверджують дослідники, все ще можна отримувати ефірне російське телебачення, читати та дивитися його онлайн-медіа.
На відміну від решти України, на Донбасі та у Криму українське телебачення та інтернет-ЗМІ заблоковані. Люди там мають доступ лише до прокремлівських ЗМІ.
На тлі нарощування російських військових на кордонах України маніпулятивні кампанії прокремлівських ЗМІ в Росії та Донбасі значно посилися. Кремлівський агітпроп стверджує, що Київ планує атакувати території, контрольовані Росією, та в такий спосіб намагатиметься втягнути РФ до бойових дій на Донбасі. Росія також звинувачує країни НАТО, що ті «накачують» Україну зброєю. Український уряд зі свого боку заявив, що це не що інше, як «пропагандистська нісенітниця» для приховування власних планів Росії.
“Проти” Євромайдану та “за” анексію Криму. Російськомовний Донбас
Основною метою прокремлівської дезінформації, спрямованої проти України, є спотворення фактів про три ключові події, які формували політику Москви щодо України з 2014 року: революцію Євромайдану, незаконну анексію Криму та збройний конфлікт на Донбасі. Зокрема, Росія тривалий час чинила опір руху України до тісніших зв’язків із європейськими інституціями. Нині її ключовою вимогою є те, щоб Україна ніколи не вступала до НАТО та не мала наступальної зброї Альянсу на українській землі.
Одна з головних ліній кремлівської пропаганди — це розповідь про Україну як державу-невдаху, яка не має реальних інституцій і не може забезпечити своїм громадянам основні права і свободи. Ця ідея створює хибне враження, що російський вплив є бажаним і необхідним для врегулювання «хаосу» на українській території. Нарешті, російська агресія на сході України зображується як «громадянська війна» проти російськомовних росіян, які відмовляються прийняти владу нацистської хунти у Києві.
Ці наративи безкінечно повторюють високопосадовці Росії і транслюють на російських телеканалах — державних і приватних, федеральних і регіональних. Вони поширюються в Інтернеті — як через ЗМІ, так і через соціальні мережі, зокрема тому через ферми тролів і ботів.
Примітно, що багато з цих повідомлень спрямовані й на міжнародну аудиторію. За задумом кремлівських вождів вони мають переконувати людей далеко за межами Росії та України.
Східнепартнерство України
Європейські прагнення України також є помітними об’єктами дезінформації. Кремлівський агітпроп зазвичай зосереджується на спробах зобразити ЄС як егоїстичний Союз, єдиною метою якого є експлуатація України, видобуток її ресурсів і залучення її громадян як дешеву робочу силу, а не рівноправне партнерство. Відповідно сучасна Угода про асоціацію між Україною та ЄС та Поглиблена та всеосяжна торговельна зона описуються як шкідливі для України та вигідні лише для ЄС, що є відвертою брехнею — варто лише перевірити статистику зростаючої торгівлі України з ЄС. Попри все, на переконання кремлівським мрійників, лише Росія єдиний геополітичний гравець, який здатний забезпечити розвиток та процвітання України.