Директор Держбюро розслідувань заявив, що у рамках так званої «вугільної справи», у якій фігурують Петро Порошенко та Віктор Медведчук, суспільство невдовзі почує нові прізвища. Про це Олексій Сухачов сказав у ефірі програми «Право на владу» з Наталкою Мосейчук.
Це кримінальне провадження перебуває у слідстві ДБР з липня 2021 року. Уже через два місяці послідовної, кропіткої, наполегливої роботи слідчих було оголошено підозри… чотирьом особам – на чолі з Медведчуком та Порошенком. Хочу повідомити українців, що незабаром ви почуєте нові імена та прізвища, – поінформував директор ДБР.
За його словами, матеріали цього кримінального провадження охоплюють понад 120 тисяч аркушів. Сухачов уточнив, що йдеться про матеріали допитів, документи з різних фінансових установ, розсекречена інформація із засідань РНБО тощо.
Слідство триває. Завершальна стадія, як нам визначив суд, це – кінець серпня 2022 року, якщо буде необхідно і слідчі це обґрунтують – слідство буде продовжено, – сказав Сухачов.
Відповідаючи на запитання, чи пролунають прізвища високопосадовців, він зауважив, що «до кримінальної відповідальності ДБР буде притягувати тих осіб, які були причетні до цього вказаного кримінального діяння». Також він заявив, що шахтарі на непідконтрольному Донбасі не отримали грошей від угоди щодо постачання вугілля з непідконтрольної території.
Жоден шахтар не отримав жодної копійки з цих коштів. Ці кошти були спрямовані на придбання зброї, продуктів харчування, обладнання, пального для проведення озброєних операцій проти України, проти українських громадян та військових. І з рук до рук передавалася представникам терористичних організацій. Чи це фінансування тероризму? Я вважаю, так… Загальний обсяг фінансування терористичної організації було заплановано на суму 3,5 млрд гривень, але було реалізовано лише на 205 млн гривень, – зазначив Сухачов.
Варто підкреслити, що раніше у Порошенка виправдовували постачання вугілля із підконтрольних «ЛДНР» шахт саме тим, що гроші йшли на зарплати шахтарям. Влада через Сухачова намагається вибити цю тезу з рук екс-президента.
Нагадаємо, що ввечері 4 листопада 2014 року ще тоді президент Порошенко збирав засідання Ради нацбезпеки і оборони. Саме воно сьогодні, сім років потому, лежить в основі кримінальних обвинувачень у державній зраді та сприянні терористичній організації.
РНБО тоді суворо відреагувала на “вибори” сепаратистів: Верховній Раді рекомендувала скасувати закон про особливості самоврядування на непідконтрольних територіях, прикордонникам – посилити перевірки на блокпостах, державним підприємствам та установам – припинити роботу та евакуювати своїх співробітників з окупованих територій.
На тому ж засіданні Порошенко жорстко розкритикував контракт на постачання вугілля з Південноафриканської республіки, перша партія якого прибула на Трипільську ТЕС. На думку глави держави, вугілля погано горіло і було надто дороге – з умовами угоди він доручив розібратись генеральній прокуратурі, а РНБО рекомендувала надалі ліцензувати імпортерів палива. Того ж тижня правоохоронці провели обшуки у міністерстві палива та енергетики, допитали міністра Юрія Продана та топ-менеджерів держпідприємств, які укладали угоду. Ще за тиждень компанія-постачальник південноафриканського вугілля розірвала контракт.
Сьогодні Державне бюро розслідувань та Служба безпеки України вважають, що п’ятий президент умисно створював перепони для імпорту вугілля, хоча ще з серпня 2014 року уряд країни шукав можливості для диверсифікації поставок палива. Адже переважна більшість шахт, що видобували антрацит для українських теплоелектростанцій, опинились по той бік лінії фронту.