5 травня Олександр Лукашенко дав інтерв’ю віце-президенту Associated Press Іану Філіпсу. На думку політичного оглядача Олександра Класковського, інтерв’ю президента Білорусі для західної агенції не є виключно піар-ходом.
“Такого рівня медіа працюють за своїми правилами, за своїми стандартами. Це не та ситуація, коли на такий матеріал можна домовитися”, — зазначив політичний оглядач в експрес-коментарі «Салідарності».
Класковський пояснює, що в даному випадку ЗМІ діють за медійними законами. Він нагадав, що інформаційні приводи та актуальні питання ніхто не скасовував.
«Можна згадати, що раніше справді були спроби якось обілити режим для західного світу. Припустимо, свого часу наймали політтехнолога лорда Тіма Белла, але його місія закінчилася не дуже вдало, якихось великих проривів не було помітно.
Тут не варто переносити білоруські чи російські реалії, коли приїжджає Кисельов чи Соловйов для того, щоби взяти участь у заготовленій виставі. У цьому випадку ЗМІ діють за медійними законами, є інформаційні приводи, актуальні питання, тому вони звертаються. Треба враховувати, що західна преса набагато незалежніша, ніж білоруська чи російська державна”, – наголосив експерт.
За словами політичного оглядача, основною темою цього інтерв’ю все ж таки буде війна в Україні та можливість участі в ній білоруської армії.
“Швидше за все, інтерес до Лукашенка викликаний насамперед війною в Україні. Білоруський режим виявився фактично учасником агресії, як переконані на Заході та в Україні. Їм цікаво, як поводитиметься білоруське керівництво. Багато хто стверджує, що Лукашенко став маріонеткою Путіна і від нього нічого не залежить, проте білоруські війська поки що не беруть безпосередньо участі в цій агресії”, – відповів він.
Проте Класковський не виключає, що Лукашенко може спробувати використати це інтерв’ю на свою користь та відбілити таким чином репутацію.
“Лукашенко, безумовно, намагатиметься використати це інтерв’ю з метою свого піару. Але тут багато залежить від інтерв’юера. Ми пам’ятаємо блискуче інтерв’ю британського журналіста Стіва Розенберга.
Повірте, Захід не має завдання лакувати і прикрашати образ Лукашенка. Швидше вони ще раз розставлять жорсткі акценти.
До того ж, Лукашенко емоційний, і, особливо якщо питання неприємні, може завестись і видати якісь подробиці, наприклад, свого спілкування з Путіним, можливо, навіть якісь непорозуміння чи образи. Практика показує, що якщо його зачепити, він може проговоритися, тому що не завжди в такі моменти себе контролює”, – сказав припущення оглядач.
Також експерт докладніше розповів про чутки про закидання вудок на Захід.
“Можливо, цей інтерес із боку Заходу також існує. Там розуміють, що Лукашенко зараз дуже залежить від Путіна, що бар’єр для початку діалогу як ніколи високий. Це у 2015 році Лукашенко зміг дистанціюватися від анексії Криму та випустити на той момент кілька політв’язнів.
Нині ситуація зовсім інша. Сам Лукашенко відчуває, що протестний настрій у суспільстві нікуди не подівся і боїться відкручувати гайки. Перспективи конструктивного діалогу із Заходом дуже примарні, проте мені здається, що Захід не проти прозондувати ґрунт.
При цьому для будь-якого політика зараз намагатись зав’язати розмову з Лукашенком надто токсично. А ось через медійний канал можна прозондувати, на що він готовий піти для відновлення діалогу із Заходом”, – розповів Класковський.
Накінець експерт резюмував, що очевидно, що білоруська пропаганда всередині країни цю подію може використати на всю котушку.
«Але вже те, що вони стрибають до стелі від самого факту, що підкреслюють, мовляв, правитель дає інтерв’ю «одному з найбільших міжнародних інформагентств», говорить про те, що білоруське керівництво має якийсь комплекс, — робить висновок він.