Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу в понеділок узгодили новий санкційний пакет проти Росії, але там немає додаткових заборон щодо постачання енергоносіїв.
Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.
За його словами, новий санкційний пакет переважно стосується уточнень попередніх санкційних обмежень проти Росії. Глава угорського МЗС окремо наголосив, що там немає санкцій проти енергосектора Росії – приміром, щодо “Газпромбанка”.
“Ми дуже чітко зазначили: якщо до санкційного списку буде включено “Газпромбанк”, Угорщина не зможе підтримати це, тому запропоновані санкції, яка вже надійшла до нас, не стосуються “Газпромбанка”, оскільки немає обмежень щодо транспортування енергоносіїв”, – додав Сійярто.
Окрім цього, він підтвердив включення ембарго на золото з росії та посилення регулювання торгівлі товарами так званого подвійного призначення, подальших обмежень у сферах державних закупівель і фінансових послуг.
До санкційного списку також будуть додані 48 фізичних і дев’ять юридичних осіб – серед них заступник прем’єр-міністра Росії, керівники федеральних суб’єктів рф і топменеджмент “Сбербанка”.
Нагадаємо, Євросоюз вже ухвалив шість пакетів санкцій проти Росії через те, що вона свідомо порушила міжнародне право, коли розпочала вторгнення до України.
18 липня відбулося засідання Ради міністрів закордонних справ ЄС. Це є вирішальним обговоренням проєкту сьомого пакету санкцій.
Про це в інтерв’ю “Форбс” заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.
“Це не буде яскравий, харизматичний пакет, це буде скромний, робочий сьомий пакет. Він не буде гучним, але там будуть важливі речі. Знаєте, зазвичай ми кажемо: нові потужні санкції. А цього разу ми скажемо: нові важливі санкції. Щодо газу. Газу в цьому пакеті не буде, і ми розуміємо всі аргументи, але це не зменшує розчарування. Як наголошує президент Зеленський, голова Офісу президента Андрій Єрмак, кажу я під час спілкування з колегами-міністрами, санкції проти Росії мають бути якомога боліснішими та запроваджуватися якомога швидше. У нас немає часу чекати. Так, Європа боїться замерзнути. Варіант замерзання Європи розглядається як реалістичний, там уже готуються до цього. Але їхня логіка – треба сидіти тихо, не провокувати Росію. Нехай вони нас самі відключать, щоб нашої вини в цьому не було”, – сказав він.
Отже, як ми всі зрозуміли, там не буде газового ембарго, на якому наполягали в Києві.
Його не пропустить, зокрема, Німеччина, Австрія, Нідерланди, чия промисловість – надто залежна від російського палива.
Раніше стало відомо, що новий пакет санкцій проти Росії може містити заборону на імпорт російського золота, яке є найбільшим неенергетичним експортом країни. Крім того, ЄС збирається розширити список товарів подвійного призначення, заборонених для експорту до РФ, а також запровадити нові персональні санкції проти фізичних та юридичних осіб, пов’язаних із ширшим оточенням Путіна.
Зазначається, що ембарго на золото було узгоджене на саміті G7 минулого місяця членами ЄС, зокрема Францією, Німеччиною та Італією з представниками США, Канади, Японії та Великої Британії.
У російській експортній таблиці – цей цінний метал на другому місці за дохідністю, випереджають його тільки енергоносії. Приносять злитки – 19 мільярдів доларів доходів на рік, і левову частку цих надходжень забезпечували саме країни групи Семи. Тобто – найпотужніші економіки світу.
Менше грошей у російській казні – менше трат на війну, не втомлюється повторювати український дипломатичний десант партнерам. Наполягаючи на подальшій ізоляції економіки агресорки від світової.
Крім того, новий пакет санкцій буде спрямований на усунення лазівок у раніше затверджених заходах, наприклад, шляхом додавання певних продуктів до списку заборонених товарів. Деякі дипломати ЄС припускають, що сьомий пакет також міститиме нещодавно опубліковане роз’яснення Європейської комісії щодо транзиту підсанкційних товарів до Калінінградської області Росії.
Попри те, що деякі країни-члени, зокрема зі Східної Європи, продовжують наполягати на додаткових заходах щодо енергетики, більшість країн ЄС не готові до потужніших кроків, як-от повного ембарго на нафту чи обмеження щодо газу.