Переговори з російським диктатором Володимиром Путіним “важливі, зокрема й у майбутньому”. Таку заяву зробив канцлер ФРН Олаф Шольц у одному з інтерв’ю. За його словами, пряме спілкування з Путіним важливе, “особливо під час кризи”. Він зазначив, що хоче, щоб Путін отримував повідомлення безпосередньо та прямо взяв на себе відповідальність за війну проти України.
Моє чітке послання йому полягає в тому, що його стратегія щодо України не спрацює. Звичайно, це не означає, що Росія час від часу змінює курс. Але Путін має знати, чого ми від нього вимагаємо. Ось чому я вважаю, що такі розмови важливі, зокрема й у майбутньому, – заявив Шольц.
Він також висловив сумнів у нормалізації відносин з Росією в найближчому майбутньому.
Росія веде війну проти України, приносячи величезні страждання та руйнування. Поки Росія не припинить цю війну, не виведе свої війська з України та не укладе мир на розумних умовах, я не бачу можливості навіть почати думати про нормалізацію, – резюмував канцлер.
Окрім того, Шольц назвав “невірними” заяви про те, що Німеччина нібито “нерішуче” підтримує Україну зброєю.
За його словами, через три дні після початку повномасштабної війни Росії проти України він оголосив про те, що Німеччина допоможе Києву зброєю, тим самим “порвавши з багаторічною позицією у німецькій політиці”.
На першому етапі ми доставили те, що було на складі й, таким чином, було швидко доступне і готове до негайного використання: протитанкові снаряди, зенітні ракети типу “Стінгер” та боєприпаси. Наступні кроки були значно складнішими, і сьогодні йдеться про дуже складні системи, що вимагають тижневої підготовки українських солдатів, це системи важкого озброєння, такі як броньовані гаубиці типу 2000, зенітна машина “Гепард”, система запуску ракет “Марс II” або зенітна система IRIS-T, яка настільки нова, що навіть бундесвер не має її, – сказав Шольц.
Він зазначив, що одночасно в Європі думають про те, як можна продовжувати оснащувати Україну тими системами та кількістю боєприпасів, які “необхідні для продовження оборонної боротьби”.
Зазначимо: раніше Шольц заявив, що не виступає проти використання Україною німецької зброї для звільнення тимчасово окупованого Росією Криму.
Німеччина підтримує Україну зброєю, яка передається для захисту територіальної цілісності та суверенітету, — так він відповів на запитання, чи можуть Збройні Сили України використати для повернення Криму зброю від Німеччини.
Шольц наголосив, що для України та Європи “настали темні часи”, проте висловив упевненість у тому, що Європа зможе “разом подолати проблеми, посилити свій суверенітет, втративши енергозалежність від Росії”.
До того ж, він заявляв, що частина новітніх німецьких озброєнь, які Німеччина зобов’язалася передати Україні – і робить це, – настільки сучасна, що їх поки немає навіть в армії Німеччини.
Ми постачаємо всі [озброєння], які у нас були: протитанкові та зенітні комплекси, міни, гармати, тонни боєприпасів та нелетальної допомоги. З того часу ми перейшли на більш складні та дорогі системи. САУ, РСЗВ, зенітні комплекси, контрбатарейні радари, – перерахував Шольц.
Як висловився глава німецького уряду, “деякі з цих систем настільки новітні, що їх було зроблено дуже мало, а деякі з них навіть не представлені ще в бундесвері”.
Він нагадав, що Німеччина навчає українські екіпажі та операторів “на новому і складнішому обладнанні в кількох місцях” у країні, і знову запевнив, що Берлін продовжуватиме надавати цю підтримку Україні “стільки, скільки буде потрібно”.