Рада ЄС у п’ятницю, 9 вересня, остаточно ухвалила рішення про призупинення спрощеного візового режиму з Росією. 

Про це повідомила пресслужба Ради ЄС. 

“Сьогодні Рада ухвалила рішення про повне призупинення дії угоди про спрощення візового режиму між ЄС і Росією. Отже, для громадян Росії будуть діяти загальні правила візового кодексу”, – йдеться у повідомленні. 

Припинення угоди призведе до підвищення збору за оформлення візи з 35 євро до 80 євро, необхідності надавати додаткові документальні підтвердження, збільшення термінів оформлення віз та більших обмежень для видачі багаторазових віз. 

“Угода про спрощення візового режиму надає привілейований доступ до ЄС громадянам надійних партнерів, з якими ми поділяємо спільні цінності. Своєю неспровокованою та невиправданою агресивною війною, включаючи невибіркові напади на цивільне населення, Росія зламала цю довіру та розтоптала фундаментальні цінності нашої міжнародної спільноти”, – прокоментував Віт Ракушан, міністр внутрішніх справ Чехії, яка зараз головує у Раді ЄС.  

Очікується, що рішення буде опубліковано в Офіційному журналі 9 вересня 2022 року. Воно набуде чинності з дня ухвалення та застосовуватиметься з 12 вересня 2022 року. 

Наголосимо, що зупинка угоди про візове спрощення є серйозним кроком, недооцінювати його не варто. Цей документ діяв останні 15 років і був одним з тих, що формували відносини ЄС та Росії. 

Найголовніше, що треба розуміти: 

це рішення не є візовою забороною, воно не зупиняє видачу “шенгенок” росіянам. 

Йдеться лише про ускладнення та здорожчання процедури. 

Консульства держав ЄС матимуть право довше вивчати документи заявника, аж до 45 днів – але це лише право, і воно не означає, що реальна тривалість обробки візових заявок збільшиться. Наприклад, зараз цей термін становить до 30 днів, а в реальності росіяни звикли отримувати шенгенські візи за пару днів. 

А найголовніше питання в іншому: чи вплине зупинка угоди на видачу так званих “мультивіз”, тобто шенгенських віз для багаторазового в’їзду. 

Річ у тім, що угода про візове спрощення між Росією та ЄС стимулювала консульства давати росіянам-заявникам виключно мультивізи, і бажано – “довгі”. На практиці будь-який російський турист легко отримував п’ятирічну візу. Для цього було достатньо кілька разів з’їздити в ЄС без порушень за однорічною візою – і все, ти маєш “персональний безвіз” на п’ять років. 

Підкреслимо: збільшення кількості таких віз досі було офіційною позицією ЄС. 

За офіційною статистикою ЄС, у 2021 році 88% шенгенських віз, виданих у Росії, були “мультиками”. А на туристичних форумах росіяни визнавали, що “п’ятирічки” перетворюються на стандартні візи для всіх. 

Як зміниться ця практика після ліквідації візового спрощення? Маємо засмутити відповіддю: на жаль, немає жодних гарантій, що усі країни ЄС припинять видавати “мультики” росіянам після скасування угоди про спрощення. Адже у такому разі робота консульств переходить під загальні правила видачі віз, які встановлює Візовий кодекс ЄС. А цей документ у його останній редакції – не дивуйтеся – також заохочує надавати усім перевіреним подорожуючим візи тривалістю до п’яти років, “щоб зменшити адміністративний тягар консульств держав-членів і полегшити безперебійну подорож для частих або постійних мандрівників”. 
 
Тобто це не можна назвати повною ізоляцією росіян, проте однозначно є вкрай важливим кроком зі сторони країн-членів Європейського Союзу щодо зовнішньої політики відносно громадян країни-агресорки.