Україна не сприймає аргументи 35 країн, які утрималися під час голосування за резолюцію «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй», і буде працювати з ними.
Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко в етері національного телемарафону «Єдині новини»
Ніколенко також заявив, що група країн, які утрималися, є якраз тією аудиторією, з якою Україна має активно працювати, аби в подальших ініціативах міжнародних організацій отримати голоси на свою користь.
Водночас за словами речника МЗС, ці 35 держав можна умовно поділити на три групи.
Перша – це країни, які раніше або підтримували нас, або були нейтральними – і тут міністерство бачить найбільше перспектив на користь України.
Друга – країни, які є представниками великих регіональних груп, що декларують свої наміри бути посередником, чим вони пояснюють своє утримання.
Треті країни пояснюють свою стриману позицію тим, що мають активну військово-політичну ситуацію.
«Звичайно, ми не сприймаємо ці аргументи. Ми будемо працювати з цими країнами для того, щоб вони змогли голосувати за резолюції», – сказав Ніколенко.
Додамо, що дипломат також відзначив, що під час турне глави МЗС Дмитра Кулеби країнами Африки українська делегація відчула позитивну відповідь від держав.
«Якщо ми подивимося на результати голосування, то в деяких країнах, у яких бував Дмитро Кулеба, ми змінили свою позицію на сприятливу. Раніше вони утримувались під час голосування за резолюції, а цього разу змінили і підтримали, тобто це є прямий наслідок української дипломатії», – наголосив речник.
Він також додав, що попри те, що міністр терміново повернувся до України 10 жовтня, спеціальний представник з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх продовжує турне і має відвідати ще п’ять країн континенту.
Варто зазначити, Генеральна Асамблея ООН у середу, 12 жовтня, ухвалила резолюцію «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй», яка засуджує російські псевдореферендуми на окупованих територіях України.
Резолюція наголошує на зобов’язанні держав-членів ООН утримуватися в міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування й нагадує, що жодне територіальне надбання, яке стало результатом погрози силою або її застосування, не може бути визнане законним.
До всього: у документі відзначається, що частини Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України перебувають або перебували під тимчасовим військовим контролем рф внаслідок агресії, що є порушенням суверенітету, політичної незалежності та територіальної цілісності України. Рішення російських органів влади щодо спроби анексії захоплених територій названо несумісними з принципами Статуту ООН.
Зазначається: Генеральна Асамблея підтверджує відданість суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і «засуджує організацію російською федерацією незаконних так званих референдумів» та «спробу незаконної анексії Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України».
Окрім того, у резолюції підкреслюється, що протиправні дії рф щодо псевдореферендумів, проведених у період з 23 по 27 вересня 2022 року в окремих районах Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України, та подальша спроба незаконної анексії цих районів не мають жодної юридичної сили відповідно до міжнародного права і не є підставою для будь-якої зміни статусу цих регіонів України.
Генасамблея вимагає від росії «негайно та безумовно» скасувати свої рішення від 21 лютого та 29 вересня 2022 року щодо статусу окупованих територій та «негайно, повністю і беззастережно» вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Додамо, що за резолюцію висловилися 143 країни, проти – п’ять, утрималися – 35.