Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт Владіміра Путіна. Зокрема, мовиться про воєнний злочин незаконної депортації дітей з України
Володимир Зеленський сказав, що цей ордер – це історичний момент, з якого починається історична відповідальність. Президент США заявив, що ордер на арешт Путіна є “дуже сильним аргументом”, пише 24 канал.
Я вважаю, що це (ордер на арешт МКС Путіна – ред.) виправдано. Путін явно вчинив військові злочини, – заявив Джо Байден.
Американський лідер також додав, що рішення суду в Гаазі видати ордер на арешт Владіміра Путіна є “дуже сильною позицією”, хоч Сполучені Штати не є членом Міжнародного кримінального суду.
Тож нагадаємо головні моменти, пов’язані з ордером на арешт Путіна.
17 березня Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна через ситуацію в Україні. Також видали ордер на арешт уповноваженої при президенті Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
Суд ухвалив рішення через ймовірну відповідальність за воєнний злочин, а саме – незаконну депортацію дітей.
Тобто тепер російського диктатора мають право заарештувати на території 122 країн світу, які ратифікували Римський статут. Мовиться про фактично всі країни Європи, Канаду, Японію та деякі африканські держави.
Речниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, мовляв, рішення Міжнародного кримінального суду для Росії не мають жодного значення. Адже Росія не є учасником Римського статуту Міжнародного кримінального суду і зобов’язань щодо нього не несе.
Також варто нагадати, що у США ствердили, що підтримують притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах.
Про це заявила речниця Ради національної безпеки США Едріенн Вотсон. Варто зазначити, що в її заяві не міститься прямої підтримки притягнення до відповідальності саме Путіна – речниця уникнула назвати його прізвище.
Вотсон зауважила, що немає жодних сумнівів щодо того, що Росія вчиняє воєнні злочини та звірства в Україні.
Ми чітко заявили, що винні мають бути притягнуті до відповідальності. Прокурор МКС є незалежним суб’єктом і приймає власні прокурорські рішення на основі наявних у нього доказів. Ми підтримуємо притягнення до відповідальності осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів,– заявила речниця Ради національної безпеки США.
МКС видав ордери на арешт як Путіна, так і уповноваженої з прав дитини в Росії Марії Львової-Бєлової. Причиною є примусова депортація тисяч українських дітей на територію країни-агресорки.
Ще в березні минулого року уряд США визнав, що члени російських збройних сил скоїли воєнні злочини в Україні. Своєю чергою, цьогоріч у лютому віцепрезидентка США Камала Гарріс також заявила про те, що уряд Сполучених Штатів визначив, що Росія скоїла злочини проти людяності під час свого повномасштабного вторгнення в Україну.
За інформацією “Європейської правди”, віцепрем’єр-міністр, міністр юстиції Великої Британії Домінік Рааб заявив, що його країна сприятиме Міжнародному кримінальному суду в його розслідуваннях для притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах в Україні.
На його думку, це розслідування буде тривалим. Те ж говорили й про Югославію та Руанду, проте тоді “багато з відповідальних опинились на лаві підсудних”.
Гадаю, в короткостроковій перспективі Путіну буде дуже важко подорожувати світом, бо багато країн є членами МКС і мають зобов’язання арештувати його,– підкреслив британський міністр.
Він підсумував, що для Міжнародного кримінального суду наразі важлива підтримка роботи з боку держав-членів. Насамперед мовиться про судово-медичну, розслідувальну й технічну підтримку. Саме це, за словами Рааба, зараз проводять “в Лондоні з колегами й партнерами”.
Хоча учасниками договору про створення МКС є 123 країни, серед них немає ні США, ні Росії. Втім США прислухаються до рішення колег та засуджують поведінку диктатора.