Після переговорів із генсеком НАТО президент Чехії Петр Павел на прес-конференції заявив, що Україна має перспективи набути членства в Північноатлантичному альянсі країн, але не раніше завершення військових дій, розгорнутих на її території.
“У НАТО розглядатимуть можливість включення України до свого складу лише після завершення бойових дій”, – заявив Петр Павел.
Також Петр Павел наголосив, що західним країнам слід надавати підтримку Україні в обов’язковому порядку. На його думку, вони не мають альтернативи продовженню цієї політики.
Раніше президент Чехії повідомив, що вступ України до НАТО ускладнюється цілою низкою геополітичних чинників.
За його оцінкою, Києву буде легше домогтися ухвалення рішення про вступ до альянсу, якщо йому вдасться вступити до Євросоюзу.
На тлі поточної ситуації Захід перебуває у ситуації, коли від нього очікується всебічна підтримка України.
“У нас просто немає інших альтернатив, як надавати Україні необхідні підтримку та допомогу. При цьому всі держави, які мають членство в НАТО, продовжать надавати активну підтримку Києву”, – наголосив політик.
Відомо, що зі свого боку Чехія веде постійну підтримку України, забезпечуючи постачання озброєння та боєприпасів, необхідних для протидії атакам агресора.
Він зазначив, що з точки зору технічної сумісності Україна вже виконала “домашнє завдання”, а ЗСУ мають цінний досвід реальної війни, також Україна повністю сумісна з НАТО з погляду цінностей та довгострокових стратегічних інтересів, і єдина проблема, яка залишається – війна, що триває, тому що ухвалення України раніше загрожує прямим зіткненням Альянсу з Росією.
“Тому нам треба дочекатися закінчення війни та відновлення суверенітету України. І тут постане питання членства в НАТО. І на цьому етапі я б підтримав його, оскільки вважаю, Україна заслуговує на те, щоб її розглядали як нового члена НАТО – за дотримання стандартів, за захист цінностей, які важливі для всіх нас. А ще українські військові будуть, мабуть, найдосвідченішими з усіх, і були б великою перевагою для країн НАТО. Отже, є всі причини, чому ми маємо розглядати членство України в НАТО одразу після війни”, – зазначає Петр Павел.
За його словами, якщо дивитися на НАТО як на зону стабільності, дружби та співпраці, таку зону хочеться розширювати – не в тому сенсі, щоб наблизити кордони до Росії, хоча Москва продовжує бачити у цьому загрозу для себе.
“Звичайно, у них інше сприйняття, але ми повинні залишатися за своїх аргументів. Розширення зони співпраці насправді нікому не загрожує. Розширення НАТО за рахунок України посилило б безпеку та стабільність у Європі. Ми маємо зробити такий крок, коли для цього будуть умови “, – каже президент Чехії.
Також нагадаємо, що генсек НАТО Єнс Столтенберг, вітаючи приєднання до Альянсу Фінляндії, згадав і Україну. Він запевнив, що країна стане членом організації, проте за дотримання важливої умови, передає Діалог.UA.
“Україна стане членом Альянсу. Але… спочатку потрібно забезпечити перемогу України, а потім уже – дати обіцяне членство. Перемога над РФ забезпечить членство України в НАТО”, – заявив генеральний секретар.
Він додав, що “змістовний діалог” про приєднання до Альянсу розпочнеться одразу ж, як тільки Україна забезпечить повною мірою свій суверенітет.
За останніми опитуваннями, приєднання України до НАТО підтримує рекордно велику кількість українців – 83%. Лише 9% населення проти членства. Зазначимо, що сьогодні, 4 квітня, Фінляндія офіційно стала 31-м членом Північноатлантичного альянсу.
Раніше країна дотримувалася нейтрального статусу, проте повномасштабне вторгнення ЗС РФ в Україну змусило фінів різко змінити свою позицію. Незабаром очікується приєднання до Альянсу ще й Швеції.