Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав не звертати уваги на заяви західних медіа про можливий “провал контрнаступу”. Дипломат вказав, що підготовка до визвольної операції триває.
“Це ті ж експерти і медіа, які напередодні 24 лютого говорили, що Україна не встоїть під ударами Росії. Скептики говорили “ні”, оптимісти давали тиждень. Треба менше говорити про контрнаступ і більше працювати над тим, щоб він відбувся. Війною потрібно займатися – це щоденна робота. Хочу звернути увагу: всі цитують аналітику. Подивіться на кількість контактів Залужного: вчора розмова з Міллі, позавчора розмова з командувачем силами НАТО в Європі, подивіться на міжнародні візити президента. Немає такого дзвінка, щоб президент не піднімав тему зброї, необхідної для наших бригад, які підуть у контрнаступ”, – зазначив глава МЗС в ефірі одного з українських телеканалів.
Також він прокоментував своє недавнє висловлювання, що контрнаступ ЗСУ не слід сприймати як вирішальну битву.
“Є люди в деяких дружніх нам країнах, які кажуть: “Ось це вирішальний і останній бій. Якщо військовим шляхом перемогти неможливо, то потрібно йти на поступки”. Тому я всім кажу, вбиваю в голову, що вирішальною битвою буде та, яка призведе до повного звільнення українських територій. Війна складається з декількох битв. Якщо ми цим контрнаступом вирішимо це завдання, значить скажемо: “Це була вирішальна битва, дякую за підтримку, ми перемогли”. Але це буде в кінці, а не на початку. Можливо, це контрнаступ не буде вирішальним, і буде потрібно ще одне. Це боротьба проти наративів, що в якийсь момент Україні потрібно буде здатися. Ось проти цього спрямована моя фраза про те, що контрнаступ не є вирішальним”, – підсумував Кулеба.
Водночас, хоча країни-члени НАТО передали Україні 98% обіцяної техніки з того переліку, який раніше озвучував Головком ЗСУ Валерій Залужний, а війська проводять активну підготовку до дій, наразі українському наступу заважають дощі, які призвели до бездоріжжя. Про це розповів військовий експерт Дмитро Снєгірьов.
“Якщо виходити з інформації, яку раніше озвучував Головком ЗСУ Валерій Залужний в інтерв’ю виданню The Economist, Україні потрібні “300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць”, то виходить, що загалом запити нашої країни виконані країнами НАТО приблизно на 98%. Тут Єнс Столтенберг має всі підстави стверджувати, що Альянс виконав обіцянки. З цього випливає, що представлених 230 танків та 1550 одиниць бронетехніки достатньо для створення умов для успішного контрнаступу ЗСУ“, – зазначив він.
У той же час експерт наголосив, що зброї ніколи не буває багато. Україні потрібні і ствольна артилерія, і РСЗВ, здатні бити на відстань понад 60 км. Саме така зброя дозволить нам бити по складах із БК, місцях скупчення людей та важкої техніки ворога, готуючи ґрунт для подальших наступальних операцій. Саме за таким сценарієм Сили оборони України витіснили ворога з території Харківської області.
“Поки що українському наступу заважає погода, дощі, які призвели до бездоріжжя. Фактично успіх українського контрнаступу залежатиме лише від одного чинника, а саме: погодних умов та подальшого висихання ґрунту. Особливо якщо ми говоримо про північний схід та південь України, багато залежатиме саме від погоди“, – пише Снєгірьов.
Минулого тижня йшли дощі, цього тижня синоптики також не обіцяють стійку сонячну погоду. Після дощів пересування по місцевості буде поганим, створить додаткові проблеми з пересування важкої бронетехніки.
“Багнюка – проблема як для колісної, так і для гусеничної техніки. Збільшується опір ґрунту, відповідно великі витрати пально-мастильних матеріалів. Якщо важка бронетехніка рухатиметься колоною, достатньо проїхати одній танковій роті, колісна техніка зав’язла ще глибше“, – пояснив експерт.
Аналогічну думку озвучують і представники західних розвідок, зазначаючи, що подальший перебіг подій на лінії фронту залежатиме від погоди. Відповідно, чекати на механізований прорив Сил оборони України позицій російських окупантів поки не варто.