Країни НАТО мають бути послідовними у підтримці України. Крім Росії, дестабілізуючим фактором на східному фланзі Альянсу є також режим Лукашенка.
Про це під час відкриття саміту “Бухарестської дев’ятки” (B9) у Братиславі сказав президент Польщі Анджей Дуда.
За його словами, російська агресія проти України, а також дії Білорусі є дестабілізуючими факторами в регіоні. Серед таких загроз він назвав, зокрема, гібридні атаки з боку Білорусі на польський кордон, використання російськими літаками білоруських авіабаз для подальших бомбардувань України, розміщення ядерної зброї на території РБ.
“Це ті виклики, які ми маємо вирішувати спільно. Ось чому ми маємо зробити все можливе, щоб переконатися, що безпека східного флангу НАТО та України залишаються одним із головних питань у політичному порядку денному всіх членів Альянсу. Ми маємо бути послідовними у зміцненні нашого оборонного потенціалу, модернізації наших збройних сил, реалізуючи рішення минулого саміту НАТО, а також робити все можливе для посилення присутності союзників у регіоні. Ми також маємо бути послідовними у нашій підтримці України, оскільки Росія є постійною загрозою для нашої безпеки”, – заявив Дуда.
Зазначимо, у Братиславі у вівторок відбувається зустріч лідерів “Бухарестської дев’ятки” (B9) за участі генсека НАТО Єнса Столтенберга. Головні теми переговорів – підготовка до липневого саміту НАТО і допомога Україні у відбитті російської агресії.
Формат В9, або “Бухарестська дев’ятка”, створений з ініціативи президентів Румунії та Польщі в листопаді 2015 року, охоплює країни східного флангу НАТО. Крім Польщі та Румунії, до В9 також входять Болгарія, Угорщина, Словаччина, Чехія, Литва, Латвія, Естонія.
Варто підкреслити, що Польща виступає за постійну присутність військ країн-членів НАТО на своїй території.
Про це в ефірі канадського телеканалу СВС розповів прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.
“Я розмовляв із президентом Байденом, прем’єр-міністром Трюдо й іншими нашими союзниками про те, аби вони залишалися у Польщі на постійній основі, як, наприклад, у Південній Кореї”, – сказав Моравецький.
Він наголосив, що Польща готова самостійно оплатити спорудження військової бази, “тож із фінансової точки зору проблем немає”.
“Це важливо для стабільності в регіоні й узагалі у всьому ЄС, який є ключовим торговельним і безпековим партнером США й Канади”, – зазначив прем’єр-міністр.
При цьому Моравецький не відповів на запитання, про те, чи увінчалися його перемовини успіхом у цьому аспекті.
Минулого тижня Моравецький відвідав із візитом Канаду, де зустрівся із прем’єр-міністром країни Джастіном Трюдо. Серед ключових тем їх спілкування була підтримка України у війні із Росією та боротьба з обходженням РФ міжнародних санкцій.
Після незаконної анексії Росією Криму, для зміцнення східного флангу НАТО, США відправили до Польщі свій батальйон, який перебуває там на тимчасовій основі. Варшава прагне зробити цю присутність постійною.
Також уряд Польщі звернувся до Великої Британії з проханням надати підтримку і технології для протидії російським ракетам, безпілотникам і аеростатам-шпигунам.
Про це агентству Bloomberg розповіли співрозмовники, знайомі із цим питанням.
Відповідний запит надійшов після низки інцидентів у польському повітряному просторі за останні місяці.
За словами співрозмовника, Велика Британія наразі розглядає свою відповідь на запит Польщі.
У британському уряді відмовились від коментарів, вказавши лише, що в Польщі вже розгорнуто комплекс ППО Sky Sabre. Раніше Британія уклала угоду для забезпечення Польщі наземними засобами ППО на суму в $2,4 млрд.