Україна продовжує шукати можливості відновлення зернового коридору у Чорному морі. Для цього варто закрити небо над портами України, а також треба заручитися підтримкою сусідніх країн-членів НАТО.

Про це одному українському ЗМІ сказав капітан 1-го рангу запасу ВМС України Андрій Риженко. Він повідомив, що у межах нових тимчасових маршрутів до портів України, оголошених військово-морським флотом ЗСУ, скоріш за все, передбачені певні заходи безпеки.

“Якщо було офіційне повідомлення про створення таких маршрутів, то якісь заходи для убезпечення судноплавства у межах цих маршрутів також сплановані. Я дуже сподіваюсь, що будуть залучені і військово-морські сили, і ППО, щоб гарантувати безпечну навігацію суден у межах цих коридорів”, – мовив капітан запасу.

Для кораблів, котрі все ж таки наважаться рухатися у бік українських портів, лишаються актуальними мінна небезпека та загроза ракетних ударів від російських терористів. Щодо першого, то Україна довела свою здатність ефективно ліквідовувати міни. Так як під час зернового коридору понад 1000 суден вийшло із трьох українських портів і жодного інциденту, пов’язаного з мінною небезпекою, не трапилось.

“Щодо небезпеки ударів з повітря, – тут для захисту нам потрібні ППО. Про це нині багато говорять, і зокрема представниця Пентагону у своєму виступі зазначила, що наступні чотири NASAMS, які отримає Україна, будуть спрямовані саме на захист портів”, – повідомив Риженко.

Також додатково, для захисту суден можуть залучати авіацію, проте тут наші можливості обмежені. Так як РФ поки що домінує у повітрі, оскільки застосовує системи С-400, які на великій відстані виявляють та знищують повітряні цілі.

Третім заходом безпеки може стати використання водного шляху вздовж узбережжя наших сусідів, котрі є членами НАТО. Тобто домовленість, згідно з якою кораблі зможуть проходити на західному узбережжі Чорного моря в межах територіальних вод цих країн.

Зазначимо, що стало відомо, що у серпні мають відбутися переговори президента Туреччини Реджепа Ердогана та російського лідера володимира путіна щодо повернення росії у зернову угоду. Російські ЗМІ пишуть, що на них Ердоган нібито планує запропонувати укрупнити та розширити угоду, а саме – відновити мирні переговори щодо України. Але це скоріше – зі сфери бажаного кремлівськими пропагандистами. Такою думкою для Главкому поділився Олексій Голобуцький Заступник директора «Агентство моделювання ситуацій».

«Поки що Ердоган намагається скинути з себе певну відповідальність, киваючи на Захід. Мовляв, нехай той виконає якісь російські побажання. Фактично – послабить санкції щодо низки позицій.» – пише експерт.

Також він зазначає, що сам Ердоган, схоже, все, що міг дати росії по зерновій угоді – дав. А ось підключити її банки до SWIFT, відновити постачання країні-агресору запчастин для сільгосптехніки (які, ясна річ, можуть піти і на військову), вирішити питання зі страхуванням російських суден (болюча тема для кремля, особливо після нещодавніх успішних атак українських морських дронів), відновлення роботи аміакопроводу «Тольятті-Одеса» – тут він не має влади.

«А Захід, звісно ж, не хоче, щоб все виглядало як його поступка рф. Йому цікавіше, щоб усе виглядало, ніби Глобальний Південь та інші умовні нейтрали додавили росію. Змусили її повернутися до угоди. Тому в Держдепі США згадують ту ж Бразилію, як того, хто може підштовхнути до цього путіна. Але насамперед тут можуть реально тиснути Китай та Індія. Країни, здатні вплинути на кремль. Думаю, протягом серпня і вирішуватиметься це питання.» – пише Голобуцький.

Також він додав, що Путін у складній ситуації. Тим більше що Україна показала свої можливості, вдаривши морськими дронами і по десантному кораблю окупантів, і по їхньому нафтовому танкеру. Як наслідок – страхування російських суден у Чорному морі вже різко зросло. Адже такі атаки значно збільшують ризики. Конвоювати всі судна рф не може. У тому числі, побоюючись атак на конвой з боку українських морських дронів.