небесна сотня

У корупціонерів, вбивць і спонсорів тероризму є потужне лобі у вищих ешелонах влади. Зараз ми трохи розповімо про парламентський «дах» цієї мафії.

Ще до того, як на Донбасі пролунав перший постріл проросійських терористів, наспіх «переформатована» Генпрокуратура отримала наказ від нової влади знайти і притягнути до відповідальності вбивць Небесної Сотні. Розслідування, хоча і з великими пробуксовками, незважаючи на палки в колесах, але таки пішла. Нікого толком до відповідальності поки не залучили. Але на божий світ почали спливати вельми і вельми скандальні і заплутані історії.

За півтора року, поки йде слідство, було кілька «зливів» матеріалів цієї справи в інформаційний простір. Майже відразу ж стало відомо, що ключовим джерелом фінансування «антимайдану» був банк «Союз». Забігаючи наперед, відзначимо, що в той час, поки вітчизняні «пінкертони» домагалися в кабінетах вищого керівництва і в судах дозволу на обшуки, а потім копалися в паперах, через згаданий банк і пов'язані з ним структури йшла жвава «конвертація» грошей, частина з яких оприбутковується на потреби проросійських терористів Донбасу. Коли запахло смаженим, банк «Союз» взявся терміново банкрутити компанії та фірми, через які «конвертував» гроші, але навряд чи його батьки-засновники зможуть повністю "замести сліди".

Через ланцюжок підставних осіб «Союз» контролює Юрій Іванющенко, відомий у кримінальних колах як Юра Єнакіївський і як вірний товариш Віктора Кривавого.

1юра
Юрій Іванющенко. Джерело фото: regionews.ua

Але це ще не найбільший, скажімо так, цікавий зв'язок.

Юра Єнакіївський, досі контролюючий величезну бізнес-імперію, майже ніколи прямо не «світився» у якості засновника своїх комерційних структур, залишаючи цю почесну місію найнятими «зіц-головам» і молодшим партнерам. Особливо це стосується банківського бізнесу. Оскільки банки угруповання Іванющенко – швидше фінансові «піраміди», що висмоктують гроші з наївних вкладників і держави, ніж класичні фінансові установи. Одна з ключових фігур в схемах Іванющенко – фінансист Сергій Дядечко.

2сергій
Сергій Дядечко. Джерело фото: argumentua.com

Саме на нього нині записаний сумно відомий банк «Союз», за яким закріпилася слава найбільшого конвертаційного центру української мафії. Але «Союз» – далеко не найяскравіша сторінка в біографії банкіра Дядечко.

Був ще такий «Родовід Банк». Для широкої публіки він, ймовірно, вже призабутий, так що варто нагадати: в цьому давно лопнувшому банку перевірка нарахувала порушень на 22 млрд грн. Публічною особою і номінальним власником був Олександр Шепелєв, колишній народний депутат спочатку від Блоку Юлії Тимошенко, потім – від Партії регіонів. Шепелев вже давно далекий від політики, його ось-ось ось мають екстрадувати з Росії в Україну. Тут його збираються судити за звинуваченням в організації серії замовних вбивств, а також замаху на вбивство … Сергія Дядечка.

3алекс
Олександр Шепелєв. Джерело фото: obozrevatel.com

За офіційною версією тепер уже колишній законодавець відправив до Дядечка кілера за те, що у справі про махінації в «Родовід Банку» той перевів усі стрілки на Шепелева. Втім, існує версія, що за спробою вбивства (або її інсценуванням) стоїть справжній, а не номінальний (олімпійський чемпіон Сергій Бубка) власник «Родоводу» – Юра Єнакіївський. А крах банку викликаний не стільки і не тільки махінаціями у фінустанові, скільки тимчасовим конфліктом між Юрієм Іванющенко і «молодоолігархами» – Сергієм Арбузовим, Олександром Клименком та Сергієм Курченком, які в інтересах Олександра Януковича стали «підминати» конвертаційні схеми. Конфлікт був настільки серйозний, що Юрі Єнакіївському довелося більше року безвилазно ховатися в Монако. Але це зовсім інша історія, до якої, можливо, ми повернемося іншим разом.

Замах на Дядечка – це тільки «квіточки» з кримінального досьє Шепелєва. Найгучніше звинувачення – організація викрадення і вбивства офіцера УБОЗ Романа Єрохіна 26 липня 2006. Єрохін впритул наблизився до викриття великих конвертаційних центрів у Донецьку, і тому його вирішили ліквідувати.

Шепелєв «замовив» міліціонера? А якщо він, то за своєї ініціативи чи в інтересах «старших товаришів»? Варто сподіватися, що Росія, де банкір осів, після вдалої втечі з СІЗО, таки видасть побіжного банкіра, і ми дізнаємося дуже багато нового.

Ще одна цікава деталь: «Родовід Банк» і Олександр Шепелев вважалися особистим гаманцем Юлії Тимошенко в її перебування прем'єр-міністром. Пов'язана з ними структура навіть проспонсорувала переліт Юлії Володимирівни в Москву на переговори, в ході яких вона уклала безглузду «газову угоду» з Кремлем, яка в кінцевому підсумку привела її в Качанівську колонію. Ще раз підкреслю: «Родовід» насправді контролював Юра Єнакіївський. А висновки робіть самі.

4юля
Юлія Тимошенко. Джерело фото: joinfo.ua

«Родовід Банк», до того, як перетворився на колосальну «піраміду», називався трошки дивно, як для банку- «Персональний комп'ютер». Заснований він був іншим молодшим партнером Іванющенка – Олексієм Савченком, колишнім співробітником столичного УБОЗу. Нині Олексій Савченко – народний депутат України від Блоку Петра Порошенко, заступник голови комітету Верховної Ради з питань бюджету.

5алекс
Олексій Савченко. Джерело фото: forum.vshansone.ru

Передавши цю контору в надійні руки товаришів, в середині двотисячних Савченко відкриває «Партнер-банк», який з 2006 року відомий як «Конверсбанк». Цей банк тісно пов'язаний з багатоходовою фінансовою аферою, про яку ми вже писали. Нагадаємо, щоб освіжити пам'ять.

6рейн
Рейніс Тумовс. Джерело фото: forbes.ua

«Конверсбанк» до приходу до влади Януковича був непримітною «відмивальною» конторою з донецькою "пропискою". У 2011 році відомий у фінансових колах аферист Рейніс Тумовс (ще один молодший партнер Єнакіївського) привів у нього російського олігарха Володимира Антонова. Той увійшов в частку, вливши в «Конверсбанк» 50 млн євро. А коли у Антонова в наступному році виникли проблеми і він був заарештований в Лондоні, донецькі партнери «кинули» олігарха, навіть не моргнувши оком: разом з десятками мільйонів Антонова переоформили банк на Тумовса і перейменували в «Міський комерційний банк» (CityCommerce Bank). Пізніше все більш-менш ліквідні активи цієї контори перевели в новостворений «ПроФін банк» і стали закликати вкладників, обіцяючи нереальні відсотки за депозитами (більше 20% річних).

Не заглиблюючись у деталі, відзначимо, що станом на квітень цього року свита Іванющенко поцупила через «Конверсбанк» – CityCommerce Bank – «ПроФін банк» понад 3 млрд грн. Дрібниця порівняно з аферою «Родовід банку», але теж, вважаю, що Юрі Єнакіївському і Ко досі приємно.

Відзначимо, що, як запевняють експерти фінансового ринку, і у випадку з «Родоводом», і у випадку з «Міським комерційним» / «ПроФін банком» ключовою ланкою в схемі виведення і конвертації грошей був банк «Союз».

Зараз справа банків-конвентаторов, пов'язаних з Іванющенко, активно розслідується. Але, на жаль, є підстави побоюватися, що організатори масштабних фінансових афер з кривавим слідом уникнуть покарання. Чому? Скоро дізнаємося…

 

Джерело: antikor.com.ua