Народні депутати не соромляться публікувати фото у соцмережах із подарунками для виборців – часто під брендуванням благодійного фонду. Використання благодійних організацій стає вже радше правилом, аніж винятком.
Громадський рух ЧЕСНО дослідив, скільки і які нардепи "засівають" виборців подарунками за допомогою благодійних фондів, передає Корупція.Інфо
Наступні парламентські вибори мають відбутися 27 жовтня 2019 року. Виборчий процес почнеться за 90 днів до дня голосування – наприкінці липня наступного року. За статтею 70 закону "Про вибори народних депутатів України", агітаційна діяльність може розпочатися вже наступного дня після реєстрації в кандидати.
Тобто, майже за півтора роки від дати публікації цього матеріалу. Але час до моменту початку агіткомпанії – то "біла пляма" в законодавстві.
Юрист Центру демократії та верховенства права Максим Хаврат пояснює, що регулювання у проміжку до моменту реєстрації в кандидати відсутнє.
"Тобто чинні нардепи, які використовують фонди для так званої агітації, до моменту реєстрації кандидатом у депутати не є порушниками і злочинцями", – говорить експерт.
Разом з тим, стаття 160 Кримінального кодексу України говорить, що підкуп виборців подарунками під час офіційних кампаній – це потенційна кримінальна справа.
Тож чи можуть нардепи брендувати свої подарунки назвами благодійних фондів?
Діяльність благодійних фондів визначає Закон України "Про благодійну діяльність і благодійні організації". Так, стаття 4 Закону встановлює обмеження щодо суб’єктів благодійної діяльності:
"Обмеження щодо політичних партій, кандидатів на виборні посади на державній або іншій публічній службі як суб’єктів благодійної діяльності визначаються законами України".
Максим Хаврат говорить, що мова йде про заборону у використанні благодійних організацій в політичній агітації.
"Благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації", – говорить експерт.
Утім на практиці цієї норми не завжди дотримуються. У судовому реєстрі можна знайти судові справи щодо підкупу виборців – але під час виборчої кампанії.
В адміністративній справі 2012 року позивач просив суд визнати факт підкупу виборців кандидатом у народні депутати по одномандатному виборчому округу №176 у вигляді надання громадянам безкоштовних окулярів.
У суді відповідач пояснив, що роздача окулярів відбувалася в рамках соціального проекту "Бачити очима і серцем" за рахунок Харківської обласної організації Фонду "Турбота". Це, на його думку, не може вважатися підкупом. Суд визнав позов необґрунтованим, адже кандидат не сам роздавав подарунки.
Без задоволення також залишився адміністративний позов щодо благодійного фонду "Наш Край" на Рівненщині. Суд встановив, що під час святкування Дня Незалежності в селі Орвяниця – після виступу кандидата в народні депутати особи у футболках фонду роздавали безкоштовну футбольну форму після матчу.
Але вже на майбутній передвиборчій кампанії це свято благодійності може змінитися.
Пленум Вищого адмінсуду у 2016 році зазначив, на що поширюється заборона надання виборцям безоплатно чи на пільгових умовах матеріальних цінностей. Зокрема, під заборону підпадають будь-які благодійні фонди та громадські організації, що надають благодійну допомогу під час виборчого процесу, якщо це прямо пов’язано з конкретним кандидатом у депутати. Така допомога має розцінюватись як підкуп виборців. Особливо, якщо засновниками таких фондів є самі кандидати у депутати.
Щодо фінансів благодійних фондів, то закон зазначає, що доходи і витрати благодійних організацій не є конфіденційною інформацією або комерційною таємницею.
"Проте, благодійні організації можуть поширювати інформацію про осіб благодійників лише якщо такі особи погодились на розголошення відомостей про себе", – пояснює юрист Хаврат.
Популярне: Невідомий забіг у автобус, облив жінку бензином і підпалив
Благодійний фонд Михайла Гаврилюка ("Народний фронт"), переважно займається благодійною допомогою в зоні АТО, підтримкою вуличного спорту та "інтеграцією Сходу і Заходу України". На відміну від більшості нардепів, у фонду Гаврилюка є сайт із зазначеними реквізитами, куди можна перерахувати гроші.
Не оминув БФ і округу Гаврилюка на Київщині. Так, волонтери фонду 29 грудня 2017 року вітали багатодітні сім’ї та сім’ї з дітьми-інвалідами у Гостомелі. Солодощі та теплі речі отримали 100 сімей населеного пункту. У пакунках на них чекали теплі шапки, светри, футболки та інше. Також фонд дарував подарунки до Дня Миколая, вітав дітей-сиріт Київщини, закуповував орфографічні словники.
Нагадаємо, що нещодавно в Києві депутата Михайла Гаврилюка "засікли" на забороненому для користування авто. Використовувати автомобіль з таким видом номерних знаків можуть тільки спецпідрозділи міліції і тільки в зоні АТО. Про це повідомив журналіст Василь Крутчак на своїй сторінці в Facebook.
"Згідно з офіційною відповіддю Департаменту превентивної діяльності Національної поліції, "існують лише спеціальні інформаційні таблички зеленого кольору, які встановлюються на транспортні засоби, які використовуються спецпідрозділами міліції в зоні АТО. Такий транспорт був тимчасово ввезений на територію України для використання в зоні АТО, в зв'язку з чим він не може експлуатуватися на вулично-дорожній мережі загального користування", – написав Крутчак.
Зазначимо, що Михайло Гаврилюк стверджував, що на роботу до Верховної Ради їздить на метро. А після цього інциденту нардеп зізнався, що машина належить волонтерам, а він їздить коли в ній немає гострої необхідності для волонтерської організації. Проте нардеп не згадав про власний фонд, ніколи не вказує про звітність благодійності яку вчиняє, проте ми вже писали матеріал про те, як він поступово збагачується, не маючи змогу посяснити надходження тих чи інших коштів. Висновки робіть самі, шановні читачі. Фонд це лише прикриття?