У квітні активізувалася тема гіпотетичних мирних переговорів. Стало відомо, що в середині червня в Швейцарії відбудеться саміт за українською формулою миру, яку не приймає Росія, тому її не запросили на захід. Свій новий «мирний план» пропонує Туреччина, але він є неприйнятним для України, про що вже заявили в Офісі президента. Не виключено, що Адміністрація президента США Джо Байдена намагається про щось домовитися з Кремлем, причому за рахунок України.
Найближчі місяці стануть переломними у контексті мирних переговорів. Політолог та директор Агентства моделювання ситуацій, Віталій Бала, підкреслює, що будь-які мирні ініціативи, які пропонуються тією чи іншою країною, виходять з її національних інтересів.
«Та сама Туреччина хоче отримати більше геополітичної ваги, що є рівнозначним і поліпшенню економічного стану. Ердоган вже має посередницький досвід. Досить згадати переговори між Києвом та Москвою у Стамбулі навесні 2022-го , укладену влітку того ж року за активної участі Анкари «зернову угоду», низку успішних обмінів полоненими», – нагадує експерт.
Проте, він уточнює, що будь-який мирний план, що зараз просувається чи пропонується, все одно буде вирішуватися на полі бою. Успіх або невдача однієї зі сторін визначить переговорні позиції.
«Що стосується саміту миру, який планується провести влітку у Швейцарії, Росія вже дала зрозуміти, що не буде там ні брати участі , ні прислухатися до його підсумків. Тож зустріч ця скоріше буде із прицілом на керівництво України. І саме йому зрештою скажуть – сідати чи ні за стіл переговорів з РФ у найближчому майбутньому. І обговорюватимуться, швидше за все, не лише українські, а й китайські, африканські, турецькі пропозиції. А рекомендації винесуть, знову ж таки, відштовхуючись від ситуації на фронті», – прогнозує Віталій Бала.