Детективів-антикорупціонерів могли використовувати «в темну» в рамках розслідування розкрадання понад 200 га, до якого причетне нинішнє керівництво КРРТ і Держспецзв'язку, передає Корупція.Інфо.
Детективи НАБУ провели обшуки у деяких співробітників Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (КРРТ) в рамках розслідування справи про розкрадання понад 200 га землі, що належить держпідприємству в Києві, яку за сприяння керівництва концерну і Держспецзв'язку Володимира Іщука намагалися незаконно вивести з держвласності і продати, завдавши великих збитків державі.
З чого все почалося …
Як відомо, Концерн РРТ по всій країні має в своєму розпорядженні земельні ділянки, зокрема, під Радіоцентри і телевежі для забезпечення якісної роботи держпідприємства. На об'єктах концерну знаходиться спеціальна техніка, майно та все необхідне для виконання держпідприємством в повному обсязі своїх функцій в інформаційній сфері.
На Київщині в держвласності і в веденні КРРТ ще з радянського періоду перебували земельні ділянки площею 196 га в Биківні та 12 га в районі селища Чайка (15-ий км по Житомирській трасі в Святошинському напрямку, але в київській міській межі). Остання знаходилася на балансі Центру технічної експлуатації, а після реорганізації перейшла на баланс Київської філії Концерну РРТ. Право власності Концерну на цю ділянку підтверджується ще рішенням 1969 року.
Однак, як стало відомо від джерел в правоохоронних органах, під час перебування головою концерну ще на посаді президента нинішній гендиректор підприємства Володимир Іщук (в 2002-2007 рр.) вступив в злочинну змову з громадянкою Валентиною Іванівною Бутоліной з метою незаконного відчуження цих земельних ділянок з держвласності і ведення КРРТ для дерибану.
За даними силовиків, пані Бутоліна мала тісні контакти в Київраді Черновецького, в тому числі на рівні комісії міської ради із земельних питань. Дивним чином, тоді таємно без громадського обговорення їй вдалося швидко «повирішувати» всі питання в депутатському корпусі, контрольованому депутатами скандального і одіозного екс-мера Києва. В результаті міськрада прийняла незаконне рішення про землевідведення по 12 га в с. Чайка. На той момент, наприклад, вартість однієї сотки землі там становила далеко за 10 тисяч доларів.
Але за фінансові махінації в 2007 р Іщука за результатами перевірки Міністерства транспорту та зв'язку України звільнили з посади керівника КРРТ. Контрольно-ревізійне управління Мінтрансзв'язку, зокрема, встановило, що жовтні 2004 р за рахунок коштів КРРТ і з порушенням чинного в концерні колективного договору була придбана двокімнатна квартира для Іщука, в результаті чого збитки концерну склали 567,307 тис. грн. Був виявлений ряд інших багатомільйонних порушень в концерні.
До речі, і сама спільниця Іщука була фігуранткою кримінальної справи за фактом незаконного виведення землі КРРТ. І, як випливало з матеріалів справи, вона «кинула» людей орієнтовно на 1 млн грн, беручи гроші за продаж земділянок держпідприємства.
Земельна схема аферистів поламалася, але бажання віджати державні активи у корупціонерів залишилося. Чим скористалася «молода команда». Незважаючи на початок процедури розробки проекту земля була передана в оренду нікому невідомої компанії «Л-Медікал».
Не дивлячись на те, що ця земля перебувала в держвласності, не маючи на те повноважень і прав, без отримання погоджень від держорганів (в сфері управління яких перебувала ця земля), просто прийняв рішення про передачі цієї земділянки в комунальну власність Києва. Потім, не відкладаючи в довгий ящик це питання міськрада роздала близько 100 га по 10 соток під документи студентів, для яких згодом було несподіваним, що вони є такими багатими.
Після земельних маніпуляцій міськради через якийсь час на 15-му кілометрі невідомі приступили до вирубки дерев і готувати майданчик для будівництва. Тільки завдяки оперативному втручанню працівників КРРТ на чолі з начальником відділу внутрішнього аудиту держпідприємства Юрієм Босим тоді вдалося вчасно припинити незаконні дії непроханих гостей на об'єкт концерну. На місце протистояння було викликано міліцію. Прибули також і куратори будівельників, які намагалися пояснити співробітникам КРРТ, що нібито «все вже порішали з Іщуком» і «всі дії санкціоновані Іщуком». Конфлікт за землю концерну перейшов в заморожену стадію.
Друге скандальне «пришестя» Іщука в КРРТ
Чи треба говорити про те, що вже на другий день після приходу Іщука в КРРТ на посаду першого заступника глави концерну в травні 2014 року він «згадав» про цю землю і, ймовірно, вирішивши довести свої старі схеми до кінця, активно зайнявся боротьбою за ці земельні ділянки.
За сприяння ряду чесних співробітників КРРТ вдалося виграти судові процеси в Господарському та Адміністративному судах Києва, в результаті чого вийшло частково відхилити скандальні земельні рішення Київради Черновецького про незаконне розпорядження землями КРРТ. Була проведена інвентаризація та відновлення в балансі держмайна, що знаходилося на цих ділянках.
Проте, не дивлячись на першу атаку Іщука на земельні активи КРРТ і провальну земельну схему, він, за словами очевидців, не зупинявся в своїх намірах і просто змушений був тимчасово почати «грати в довгу», вичікуючи зручний момент для «приватизації» землі концерну . До речі, розкрилося, що невідомим чином з балансу підприємства пропала не тільки ця земля і об'єкти, які на ній знаходилися, але і проекти землеустрою з технічною документацією на дані ділянки. Не менш незбагненним чином вони зникли з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, що перебуває у віданні Фонду держмайна України.
Іщук ж усвідомив, що по цій землі відбулися «непоправні наслідки» у вигляді скасування рішень Київради і зустрів небувале опір з боку чесних співробітників КРРТ, які не тільки не хотіли брати участь в його злочинних схемах, але і готові були відважно захищати активи свого рідного підприємства. Ще на той момент не вичерпався запал Майдану, багато співробітників концерну були його активними учасниками. Для них бажання жити і працювати по-новому були не просто словами, а життєвими принципами.
Однак Іщук вступив в відверте протистояння зі своїми співробітниками. Наприклад, в інтернеті з'явилося відео, як скандальний топ-менеджер зі своїми подільниками ломився в кабінет начальника відділу контролю держвласності КРРТ з метою забрати правовстановлюючі документи на земельні ділянки на 15-му кілометрі. Тоді цінну документацію вдалося відстояти.
Проте, після скандального підвищення Іщука з посади першого заступника керівника КРРТ на пост гендиректора в 2015 р і призначення главою Держспецзв'язку Леоніда Євдоченко спроби заволодіти цією землею знову активізувалися.
Детективів НАБУ використовували «в темну»?
Особливо небезпечною в цій ситуації є той факт, що, схоже, підіграє легалізації незаконних земельних рішень Київради Черновецького НАБУ.
У зв'язку з усім перерахованим вище виникає цілком логічне запитання: а чого, власне, НАБУ вирішило обшукати співробітників КРРТ? Неясно, навіщо детективи о 8:00 ранку нагрянули з обшуками, шукаючи документи у співробітників концерну, тоді як вся документація повинна знаходитися безпосередньо в КРРТ та Госгеокадастре ?!
Хотілося б вірити, що детективів з чиєїсь подачі використовували «в темну», а не вони діяли за власною ініціативою і вступили в злочинну змову з корупціонерами і не зацікавлені в «кришуванні» схем по віджимання держвласності Черновецьким і його «молодою командою». Подальший розвиток подій покаже, яка роль НАБУ в цій гучній справі.
Але вже є підозри вважати, що за обшуками і атакою на співробітників КРРТ може стояти куратор Євдоченко і Іщука одіозний пан Олег Клименко, після того, як розкрилася його корупційна діяльність і підігравання Росії в зливі інформбезопеки України.
Ймовірно, цінну документацію по цих земділянок детективи НАБУ повинні були шукати в першу чергу у Іщука, якого підозрюють у крадіжці та приховуванні документів.
Реальною реакцією НАБУ на земельний скандал в КРРТ стане об'єктивне розслідування саме «схем Іщука» з численними фактами розкрадань держмайна в особливо великих розмірах, в тому числі, і шляхом виведення земельних активів КРРТ і незаконному привласненні документів на землю. А неоднозначна і корупційна діяльність Іщука, його спільників і покровителів отримає адекватну оцінку у слідства, і в незаконній діяльності голови КРРТ правоохоронці, нарешті, поставлять крапку.
Додамо, що напередодні Кабмін все-таки звільнив одіозного Іщука з посади глави КРРТ за зрив будівництва вишки на Карачуні. Виконання обов'язків голови держконцерну тимчасово покладено на першого заступника Іщука – Олександра Богданова. Але питання відповідальності вже колишнього топ-менеджера за схеми, корупцію і зрив відновлення українського мовлення в зоні АТО не знімається. Як і відповідальність покровителів Іщука в високих кабінетах Держспецзв'язку, РНБО та уряді.