76_main

Підприємства переживають складні часи

Держстат опублікував інформацію про очікування українських підприємств від І кварталу 2016 року щодо перспектив розвитку їх ділової активності.

Очікування промислових підприємств

У І кв. 2016 року індикатор ділової впевненості в промисловості в цілому підвищився в порівнянні з ІV кв. 2015 року на 5 процентних пунктів (п. п.), але в результаті тільки зрівнявся за рівнем з тим, що був в I кв. 2015 року. При цьому поточний обсяг всіх замовлень (рівень попиту) як достатній (нормальний для сезону) оцінюють 53% респондентів, а нижче норми – 45%.

Поточний обсяг запасів готової продукції як достатній оцінили 53%, а нижче норми – 13%, немає запасів готової продукції у 28%. А свої виробничі потужності, враховуючи поточний обсяг замовлень і очікувані зміни попиту в січні-березні 2016 року недостатніми оцінили тільки 7%, інших вони цілком влаштовують.

За результатами обстеження промпідприємств виявлені такі очікування щодо стану їх ділової активності в I кв. 2016 року порівняно з попереднім кварталом:

  • зменшення обсягів іноземних замовлень на виробництво продукції (експортного попиту);
  • зростання відпускних цін на продукцію промисловості. Зараз зростання очікують 35%, а зниження – 5% (рік тому було відповідно 60% і 2%). Таким чином очікування зростання цін за рік зменшилися майже в два рази;
  • зменшення кількості працівників на промислових підприємствах. Ці очікування залишалися практично стабільними протягом останнього року;
  • збільшення на 0,4 п. п. завантаженості виробничих потужностей, яка в середньому становить 61,8%.

При цьому за рік знизився вплив такого стримуючого виробництво фактора, як фінансові обмеження, а найбільш стримуючим фактором залишається недостатній попит.

Але в грудні було відзначене незначне зростання (місяць до місяця). Позитивна тенденція продовжилася в січні, коли падіння промислового виробництва в порівнянні з аналогічним місяцем попереднього року сповільнилося до 1,7% з 2,1% в грудні-2015 і 4,9% – в листопаді-2015. У січні-2015 спад до січня 2014 становив 20%. У минулому січні зростання в промисловості зафіксований в Миколаївській (15,6%), Чернігівській (13%), Київській (4%) і Кіровоградській (3,7%) областях.

Очікування промисловців щодо зростання відпускних цін, ймовірно, марні – нинішній рівень попиту не дозволить їм вирости. Тому незважаючи на те, що індекс цін виробників промислової продукції в січні до січня минулого року склав 121,2%, то до грудня – 98,9%, тобто ціни знизилися. Хоча нинішня девальвація гривні може змінити цей тренд.

Очікування будівельних підприємств

Індикатор ділової впевненості в будівництві підвищився в порівнянні з ІV кв. 2015 року на 5 п. п. Рік тому він був гіршим на 8 п. п.

При оцінці обсягу виконаних будівельних робіт за жовтень-грудень 2015 року голоси респондентів розділилися на три приблизно рівні частини: збільшився – 35%, не змінився – 31%, зменшився – 33%. Дані статистики говорять про помітне зростання в грудні.

Житлової нерухомості в 2015 році побудовано більше не тільки по відношенню до попереднього року – обсяг найвищий за останні роки.

За результатами обстеження підприємств виявлено такі очікування щодо стану їх ділової активності в I кв. 2016 року порівняно з попереднім кварталом:

  • зростання цін на роботи, що виконуються будівельними підприємствами – 32% респондентів очікують зростання, а 6% – зниження. І хоча очікування зростання цін протягом 2015 року стабільно падали з рівня 50%, індекс цін на будівельно-монтажні роботи в 2015 році склав 127,1%;
  • невелике посилення впливу такого стримуючого будівельну діяльність фактора, як несприятливі погодні умови і одночасне зниження впливу фінансових обмежень і недостатнього попиту. В цілому ж за 2015 року частка в жалобі на брак фінансів знизилася з 61% до 50%;
  • забезпечення замовленнями на будівельні роботи залишилося таким же, як і в ІV кв. 2015 року, – в середньому на чотири місяці. Поточний обсяг замовлень 41% респондентів оцінюють як нормальний для сезону, а 58% – як недостатній.