Виснажуючи противника, Збройні сили України готуються до нових стратегічних форматів наступу. На весну будуть створені передумови для проведення наступальних операцій. Таку думку висловив колишній керівник Служби зовнішньої розвідки, генерал армії України Микола Маломуж в ефірі одного телеканалу.
За його словами, ситуація залежить від місця бою — наскільки Збройні сили України сьогодні зможуть знищити резерви противника.
«Мають бути удари по резервам в глибокому тилу, що ми почали робити, і, саме головне, — на підходах, це ще одне завдання, де у форматі від нуля до 80 кілометрів, де ворог рухається потягами, автоколонами, колонами танків, БТРів, коли не розгорнуті бойові порядки, — це якраз можуть бути основні удари по знищенню ворога», — зазначив Маломуж.
Генерал впевнений, що в такому випадку резерви ворога вичерпаються, і у нього не буде ресурсів для проведення наступальних операцій. Замість цього Збройні сили України будуть готуватися до нових стратегічних форматів наступу.
«Найближчим часом будуть затверджені пакети і Євросоюзу, і США, підкріплено озброєння технікою і літаками, ракетами і потужною кількістю боєприпасів, і перспектива тоді буде у нас надзвичайно сильна. Не тільки ми тоді вичерпаємо ворога на весну, а й створимо умови весна-літо для наступальних операцій», — резюмував Маломуж.
Погоджено, що Україна отримає американські бомби GLSDB згідно з минулорічними домовленостями, але в Пентагоні не можуть підтвердити конкретні терміни передачі зброї. Про це під час брифінгу 30 січня заявив речник Пентагону Патрік Райдер.
«Як було визнано минулого року, ми надамо Україні GLSDB (ground launch small diameter bomb) у рамках наших зусиль щодо надання допомоги у сфері безпеки. Проте з міркувань безпеки нашої діяльності ми не можемо підтвердити конкретні терміни», — сказав Райдер.
Він підкреслив, що США продовжують тісно співпрацювати з Україною та партнерами у сфері безпеки. Бомба GLSDB надасть українським військовим можливість уражати цілі на вдвічі більшу відстань, ніж ракети системи HIMARS. Випробування нової GLSDB відбулися 16 січня на полігоні авіабази Еглін у Флориді. Інсайдери, які були проінформовані про випробування, повідомили, що було випущено шість ракет над Мексиканською затокою. Час поставок та остаточне розгортання залишаються секретом для збереження елементу несподіванки.
Також відомо, що у межах наступу у 2024 році росіяни ймовірно не зможуть розширити свої тактичні досягнення в районі Куп’янська на більш обширні механізовані маневри, необхідні для суттєвого просування. Цей висновок зробили аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
Згідно з їхньою оцінкою, російські сили ймовірно здобудуть певні тактичні переваги в районі Куп’янська, але ймовірно не вдасться перетворити їх на більш обширні механізовані маневри, необхідні для оперативно важливого просування, здатного захопити більше території в Харківській області та рушити в напрямку адміністративних кордонів Луганської та Донецької областей.
У звіті зазначається, що російські сили нещодавно досягли тактичних успіхів на південний схід від Куп’янська вздовж критично важливої траси Р07 Куп’янськ-Сватове біля Крохмального і, схоже, посилюють атаки на північний захід і захід від Крохмального в напрямку річки Оскіл.
За спостереженнями ISW, частини 1-ї гвардійської танкової армії та 6-ї загальновійськової армії Західного військового округу РФ активно діють у районі Куп’янська і здатні проводити лобові атаки на чолі з піхотою, але не демонструють здатності до проведення широкомасштабних механізованих маневрів з моменту їхнього розгортання на цьому напрямку понад рік тому.
У звіті також йдеться, що очікувана російська наступальна операція зими-весни 2024 року триває в прикордонній зоні Харківської та Луганської областей.