Бартош Ціхоцький, посол Польщі в Україні вважає, що робоча модель гарантій безпеки від західних союзників для України неможлива без участі Варшави.
Про це дипломат розповів в інтерв’ю ВВС Україна.
Ціхоцький сказав, що йому не відомо про нібито невдоволення у Варшаві через те, що Київ майже не консультувався з Польщею, одним з найближчих союзників, у роботі над «системою гарантій».
Він зазначив, що поки з документів є лише декларація країн G7 (до якої Польща ще не приєднувалася), яка за своєю суттю радше «список побажань», оскільки про реальні гарантії у ній ще не йдеться.
Посол вважає, що будь-яка майбутня модель гарантій союзників для України, аби бути робочою, потребує тісного залучення Польщі.
«Ми аналізуємо цю декларацію, але розраховуємо на те, що у майбутньому з’явиться справжня система гарантій. І усвідомлюємо, що якщо йдеться про систему гарантій щодо України, то без Польщі вона працювати не буде.
З усією повагою до Словаччини, Угорщини чи Румунії, ця війна показала, що це наші комунікації, аеропорт в Жешуві, залізниця, автомагістралі відіграють ключову роль. І ми знаємо, що в якийсь момент ми разом з нашими західними союзниками, з Україною сядемо і проведемо серйозну розмову про реальні гарантії, а не про декларації, бо для нас це означатиме серйозні наслідки», – зазначив Бартош Ціхоцький.
За його словами, це означає серйозні внутрішні дебати про інвестиції в інфраструктуру і про те, хто має їх вносити, оскільки буде йтися про інфраструктуру, потрібну не безпосередньо самій Польщі.
«Для вашого розуміння: зараз, при нинішньому рівні підтримки Польща щомісяця витрачає на логістичні потреби 30 млн злотих (понад 7 млн доларів). Бо британці, німці, американці привозять різні речі, а потім це ми повинні перевантажити і перевезти в Україну. І жодна Єврокомісія нам ці гроші не компенсує», – зауважив Ціхоцький.