У Копенгагені в суботу відбулась зустріч політичних радників і радників із питань національної безпеки півтора десятка країн світу – зокрема трьох членів БРІКС та США – для обговорення ключових принципів досягнення миру в Україні.
Про це повідомили в Офісі Президента України.
У зустрічі в Копенгагені, яку ініціював Київ, узяли участь представники Бразилії, Великої Британії, Данії, Євросоюзу, Італії, Індії, Канади, Німеччини, Південної Африки, Саудівської Аравії, США, Туреччини, Франції та Японії.
Українська делегація розповіла про деталі запропонованої “формули миру”, підкресливши, що саме вона “має стати основою для досягнення стійкого та справедливого миру для України, оскільки війна триває на нашій території”.
“Радники з питань національної безпеки та політичні радники погодилися з тим, що формат консультацій є успішним, а також це гарний майданчик для продовження роботи та подальшого опрацювання питання про проведення Глобального саміту миру в майбутньому”, – зазначили в ОП, додавши, що учасники домовились продовжити формат консультацій.
Також українська сторона запропонувала майданчики, які могли б стати потенційним місцем проведення Глобального саміту миру – зокрема, власне, Україну. Серед інших запропонованих місць згадувалась Генеральна асамблея ООН.
“Участь значної кількості країн Глобального Півдня демонструє, що в стосунках наших країн відбуваються суттєві позитивні зміни і вихід на якісно новий рівень взаємостосунків”, – вважають в ОП.
Нагадаємо, у травні президент Володимир Зеленський висловив ідею провести глобальний саміт миру за участі якнайбільшої кількості держав, аби заручитись їхньою підтримкою української “формули миру”.
Західні дипломати, залучені до підготовки саміту миру, сподіваються провести його до зустрічі лідерів Північноатлантичного Альянсу у Вільнюсі, запланованої на 11-12 липня.
Місце проведення саміту поки не визначене, та публічно про намір його прийняти говорили Швеція та Данія; за інформацією WSJ, президент Франції Емманюель Макрон висловив готовність організувати захід у Парижі.
До липня ще тиждень залишився, тому час є. Є дата саміту, яку ми тримаємо в голові, але як орієнтир. Є місце проведення — країна, що погодилася його прийняти. Але ще все в роботі, тому що ключове для нас — склад учасників.
Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба після конференції з відновлення України.
В чому зараз головний сенс переговорів щодо організації “формули миру”? Щоб залучити на саміт не лише друзів, умовно назвемо їх “західні країни”, але і країни Азії, Африки й Південної Америки. Щоб “формулу миру” зафіксували як ініціативу, що має глобальну підтримку. Тому ми перебуваємо в переговорах з країнами цих регіонів щодо участі в саміті. Вони надзвичайно обережні. Але скажу: за останній місяць процес переговорів просунувся, – пояснив Кулеба.
Він також розповів про питання України в НАТО на конференції з відновлення.
За словами Кулеби, якщо до повномасштабної війни Україна більше потребувала НАТО, щоб захиститися і зміцнитися, то тепер НАТО потребує України. Я розумію, якщо наше інтервʼю дійде до деяких столиць НАТО, там це викличе бурхливу реакцію, але це обʼєктивна правда. Держава, яка самотужки здатна захищати східний фланг НАТО, а зараз назва цієї держави — Україна, це супер актив для Альянсу. Зараз партнери, які проти нашого членства, мислять через логіку тягаря, як вони казали й до війни. А насправді реальність змінилася: Україна — це актив. Тому що зараз, умовно кажучи, коли балтійські країни просять Німеччину надіслати бригаду, щоб захищати їх від Росії, то після набуття Україною членства в НАТО, яка бригада стоятиме в балтійській країні? Українська. І німці не повинні будуть витрачати гроші, ресурси й ставити на політичний ризик прямого зіткнення з Росією.
Але цю систему мислення треба змінити.