Організація Об’єднаних Націй має розглянути питання введення спеціальної безпекової місії на Запорізьку АЕС.

Про це в коментарі Guildhall заявив депутат Бундестагу від блоку партій “Християнсько-демократичний союз” та “Християнсько-соціальний союз” Родеріх Кізеветтер.

“Ризики у зв’язку з подальшою мілітаризацією росіянами Запорізької атомної електростанції дуже реальні. Очевидно, що Росія окупувала станцію, мінує її і зберігає там озброєння. Аварія на ЗАЕС може призвести до абсолютно безпрецедентної ядерної катастрофи. Наслідки для світу будуть катастрофічними”, – наголосив депутат Бундестагу.

На його думку, спеціальна місія ООН могла б гарантувати ядерну безпеку на ЗАЕС.

“Ми маємо знайти спосіб позбавити сили права вето Росії, наприклад, заохочуючи відсутність представників РФ у Раді Безпеки ООН та змушуючи Генеральну Асамблею ООН ухвалювати рішення більшістю у дві третини голосів”, – зазначив Кізеветтер.

Нагадаємо, Росія запросила на 11 серпня засідання Ради безпеки ООН у зв’язку з нібито «ударами Києва» по захопленій окупантами Запорізькій АЕС.

Про це повідомив російський пропагандистський ресурс РИА Новости.

Як доповідача Росія хотіла б бачити гендиректора МАГАТЕ Гроссі.

На фоні цього чимало європейських політиків сходяться на думці, що необхідно негайно направити на ЗАЕС спеціальну місію ООН з безпеки для врегулювання ситуації.

Про це заявив французький сенатор, член комітету Сенату Франції з оборони Гійом Гонтар.

“Ситуація у Запоріжжі дуже тривожна. Під час останнього засідання комітету я повідомив про брак інформації про ситуацію та про значний ризик аварії”, – сказав Гонтар.

“Армія Росії, схоже, використовує атомну електростанцію як зброю для ведення війни. Необхідно негайно направити спеціальну місію ООН з безпеки, щоб убезпечити район та провести технічне обслуговування станції”, – резюмував він.

Лише спільним міжнародним тиском можна змусити російську федерацію залишити Запорізьку АЕС і вивести світ з-під загрози ядерної катастрофи.

Таку думку висловив міністр енергетики Герман Галущенко у Фейсбуці, коментуючи заяву єврокомісара з питань енергетики Кадрі Сімсон щодо необхідності негайної деокупації ЗАЕС.

«Опублікована заява європейського комісара з енергетичних питань Кадрі Сімсон є суттю позиції, яку ми очікуємо від міжнародної спільноти перед обличчям найбільшої ядерної загрози, створеної росією. Вдячний Європейській комісії і Кадрі Сімсон за рішучу і чітку позицію щодо необхідності негайної деокупації ЗАЕС», – заявив Галущенко.

Він наголосив, що державний ядерний тероризм немислимий, потрібно зупинити його за будь-яку ціну, включно з посиленням міжнародних санкцій.

«Лише спільним міжнародним тиском ми змусимо росіян залишити станцію і вивести світ з-під загрози ядерної катастрофи», – заявив міністр.

Як повідомлялось, єврокомісар Кадрі Сімсон засудила нещодавній обстріл Запорізької АЕС і заявила, що «російські військові мають без зволікання залишити майданчик, щоб український оператор міг безпечно експлуатувати станцію як невід’ємну частину енергосистеми України».

Президент Енергоатома Петро Котін під час телемарафону повідомив, що персонал Росатома передав на Запорізьку АЕС спеціальну програму з перепідключення її на Крим. Передумовою є важке пошкодження ліній зв’язку ЗАЕС з енергосистемою України.

Експерт у галузі енергетики Геннадій Рябцев у коментарі «Слово і діло» розповів, які зараз існують загрози на атомній станції та якими можуть бути наслідки.

Руйнувань зазнала лінія електропередач, яка транспортує генеровану на ЗАЕС електроенергію, трансформаторна підстанція, азотно-киснева станція. Виник ризик витоку водню та розпилення радіоактивних речовин.

«Не можна сказати, що там відбулося щось «надзвичайне», з чим би не справились відповідні служби, які працюють там. Всі ці пошкодження швидко локалізували і робота відповідного обладнання була відновлена. Це жодним чином не вплинуло на безпеку ядерних об’єктів», – зауважив експерт у галузі енергетики.

Він пояснив, що всі системи станції дублюються – якщо виходить з ладу одна система, її підхоплює інша. Якщо виникають якісь проблеми з температурою та охолодженням, спрацьовує автоматика захисту і відповідні системи гарантують, що технологічний процес не вийде з-під контролю.

«У цьому випадку головне, щоб ніхто не втручався у технологічний процес, у процес експлуатаціяї атомної станції. Поки що цього ніхто і не робив. Так, окупаційні війська присутні, так, у великій кількості, на території машинного залу розташовані, зокрема, якісь транспортні засоби. Так, контролюють усі дії персоналу представники «Росатому», контрольно-пропускний режим організований окупаційними військами, але в експлуатацію поки що ніхто не втручається і це відносно добре», – зазначив Рябцев.