Окупований російськими терористами Маріуполь буде звільнено наприкінці поточного року – на початку 2023-го. Такий прогноз озвучив мер зруйнованого росіянами міста Вадим Бойченко.

Він розповів, що міська влада планує сформувати архітектурний каталог, який буде спрямований на відновлення Маріуполя.

“Потім, коли наші хлопці, а це буде в грудні-січні, деблокують і звільнять Маріуполь, ми вирушаємо в місто безпосередньо і з експертами дамо оцінку руйнуванням та будемо покроково відновлювати. Запланували ми так, що за 10 років ми відбудуємо пів міста, вартість цього складатиме орієнтовно 14 мільярдів євро, – розповів міський голова.

А поки українські воїни ведуть активну підготовку до визволення Маріуполя, окупаційна влада там все більше сходить з розуму. Наприклад, нещодавно стало відомо про те, що росіяни збираються перейменувати тимчасово підконтрольне їм місто. Маріуполь хочуть перейменувати на честь одного зі сталінських злочинців Андрія Жданова, який брав участь у репресіях.

Жданов – це колишня назва Маріуполя. Так називалося місто за радянської влади – у 1948-1989 роках. Про це повідомив радник мера міста Петро Андрющенко. За його словами, про ідею перейменування обмовився один з тих, хто обіймає “керівну посаду”.

“В інтерв’ю окупантам керівник ветеранського руху окупації Афганістану Василь Туряниця проговорився і сказав, що разом із псевдореферендумом розглядають питання перейменування Маріуполь в Жданов. Логічно, чого там”, – наголосив Андрющенко.

Окрім цього, в тимчасово окупованому Маріуполі росіяни розпочали “фільтрацію” людей віком від 70 років. Про це повідомили у Маріупольській міській раді.

“Вже навіть в людях похилого віку вони бачать загрозу. Пенсіонери будуть змушені доводити свою “прихильність” окупантам, які залишили їх без будинків, їжі, медицини та нормального життя. У “руского міра” під підозрою усі. Але час розплати настане”, – зазначили у міськраді.

Всього, за словами мера міста Вадима Бойченка, за приблизними оцінками, там зараз зараз проживає близько 120 тисяч населення. На підконтрольних Україні територіях перебуває 220-240 тисяч осіб. Крім того, 40 тисяч маріупольців виїхали за кордон. За приблизними оцінками, окупанти депортували в бік Росії 50 тисяч людей. 

Бойченко каже, що лише за “оптимістичним” сценарієм у Маріуполі загинули 22 тисячі мешканців. Втім, багато смертей “не пораховано”. Тим часом загарбники намагаються їх приховати, вивозячи тіла на смітник, палять у крематоріях, закопують у рови.

“Якщо порахуємо зруйновані багатоповерхові будівлі, навіть без приватних, хоча їх вони також на 40% спалили. Тільки в багатоповерхівках десь по 50 осіб було в укриттях. Вони їх поспалювали. Все, що вдалось зафіксувати – ми зафіксували”, – наголосив міський голова.

Однак скоро це юожевілля закінчиться, українські захисники стовідсотково звільнять місто-герой. Нещодавно американський Інститут вивчення війни (ISW) в черговому зведенні-аналізі повідомив, що російська армія, схоже, зараз може вести тільки локальні наступи у двох напрямках: Сіверськ і Бахмут. Аналітики ISW пишуть, ґрунтуючись на повідомленнях сторін та геолокації відео в мережах, що 27 липня росіяни невеликими силами намагалися атакувати на схід від Сіверська, а також підійшли з південного сходу до Бахмуту на відстань кількох кілометрів.

Головні висновки аналітиків ISW:

  • Українські сили могли розпочати локальну контратаку на південний захід від Ізюма.
  • Російські війська атакували населені пункти на схід Сіверська, на північний схід і на південний схід від Бахмута.
  • Наземні бої продовжуються на північ від Харкова.
  • Республіка Марій Ел в РФ направила на навчання два добровольчі батальйони і формує третій батальйон для перекидання в Україну.
  • Російська окупаційна влада завозить росіян для роботи на окупованих територіях через брак українських колабораціоністів.
  • Окупаційна влада Маріуполя продовжує затримувати гуманітарну допомогу, щоб змусити мирних жителів співпрацювати з окупаційною адміністрацією та працювати на неї.