Ситуацію з хаотичним припиненням електропостачання в місті досі не вирішили! Міський голова – проти відключень узагалі, облрада вимагає врегулювання, а містяни вже третій тиждень чекають і обурюються

 

Уже 20 днів львів’яни живуть із перебоями в електропостачанні, а відтак – води і тепла. Економити містяни готові, але вимагають у влади людського ставлення – графіків відключень, до яких можна буде пристосуватись. 
Енергетики з перших днів аварійних вимкнень запевняли, що детальних погодинних графіків із переліком вулиць, які знеструмлюватимуть, надати не можуть. 
Та, обміркувавши ситуацію, у Львівобл­енерго придумали вихід – запропонували замінити графіки аварійних відключень на графіки планових, які щороку складають. Вони вже затверджені в багатьох райдерж­адміністраціях Львівщини, але…

Графіки відключень є!..

“Враховуючи напружену соціальну ситуацію, пов’язану із введенням Державним підприємством “НЕК “Укренерго” графіків аварійних відключень в Україні і на Львівщині зокрема, ПАТ “Львівобленерго” спільно із Львівською облдержадміністрацією розробило регульовані графіки аварійних відключень. 
Це дозволить попередньо інформувати жителів регіону про припинення подачі електроенергії із переліком населених пунктів, вулиць і вказівкою часу знеструмлення. Сьогодні регульовані графіки аварійних відключень погоджені Державною енергетичною інспекцією, Антикризовим енергетичним штабом Львівської області і районними державними адміністраціями Львівщини, окрім адміністрацій Червонограда і Самбора. 
Львівська міська рада на чолі з Андрієм Садовим відмовилася погоджувати регульовані графіки аварійних відключень у Львові”, — інформує прес-служба ПАТ “Львів­обленерго”. 

Якщо графіки затвердять у районах і містах області, світло вимикатимуть почергово, а тривалість припинення електропостачання не перевищуватиме дві години

“Можливо, для міського голови Львова, який категорично відмовляється затверджувати графіки планових відключень, стимулом до прийняття рішення на користь громади стане затвердження графіків у Міненерговугіллі”, — каже львів’янка Олена, яка мешкає на вулиці Панча, де світло вимикають чи не щодня, інколи навіть більше ніж на дві години. У неї – автономне опалення й електроплита. 
У Львівобленерго запевняють: якщо графіки затвердять у районах і містах області, світло вимикатимуть почергово, а тривалість припинення електропостачання не перевищуватиме дві години. 

“Постачання електроенергії має бути безперебійним!”

Міський голова Львова Андрій Садовий ситуацію коментує з перших днів аварійних відключень. Він вважає, що електропостачання має бути безперебійним. 
“Я категоричний противник будь-яких відключень, бо ми, львів’яни, платимо за електроенергію. Коли хтось не має можливості вчасно заплатити, йому припиняють електропостачання. 
Я ще не чув про випадки, коли енергетики сплачували б компенсації людям за проблеми, які виникають у них, коли горять телевізори чи холодильники. Ці графіки – повний абсурд. Хай енергетики роблять свою справу!” – заявив міський голова. 
За його словами, місто вимагатиме, щоб електропостачання було безперебійним. Також Андрій Садовий пояснив, чому мерія не погоджує графіків, які подає Львівобл­енерго: “Щоб перекинути відповідальність, щоб потім людям сказати, що мерія погодила? Ми будемо з людьми і будемо за людей. Ми спільно з містянами будемо ставити на місце Львів­обленерго, бо воно порушує норми здорового глузду і законодавства! Я вимагаю, щоб енергетики працювали з повагою до людей.

Ми спільно з містянами будемо ставити на місце Львів­обленерго, бо воно порушує норми здорового глузду і законодавства!

Якщо у країні форс-мажорні обставини – про це треба людям казати. Варто в угоди з жителями України вписувати пункт: якщо енергетики не подають своєчасно електроенергії – вони повинні сплачувати компенсації та штрафи. Бо виходить, що все – проти людей”. Трохи поступитись у своїх переконаннях, у певності, що електропостачання має бути безперебійним, що не треба місту графіків, міського голову просять депутати міськради. 
На сесії, яка відбулась у четвер, 17 грудня, депутат Андрій Яворський зачитав звернення до міського голови Андрія Садового: “Для того, аби відключення електроенергії не відбувалися хаотично, потрібна згода міського голови Львова. Проте Ви, Андрію Івановичу, погоджувати регульовані графіки аварійних відключень, зважаючи на повідомлення відділу корпоративних зв’язків ПАТ “Львівобленерго”, відмовились. Отже, львів’янам електроенергію і далі відключатимуть без попередження”.

Неекономна економія 

Поки міська влада розмірковує, як змусити Львів­обленерго не вимикати світла, потерпають не лише містяни: на підприємствах Львова й області зменшується виробництво та виходить із ладу техніка.
Заступник голови Львівської обласної ради Валерій П’ятак зазначив, що такі відключення електроенергії – акція, мета якої – зруйнувати економіку Львівщини. Він переконаний, що припиняти електропостачання потрібно тим, хто за світло не платить. Міські підприємства не мають заборгованостей, тому відключень там проводити не можна, бо йдеться про надходження до бюджету і робочі місця, інформує прес-служба ЛОР. 
Цього тижня депутати облради доручили Львівській ОДА створити комісію з відшкодування матеріальних збитків населенню та суб’єктам господарювання від неконтрольованого відключення електроенергії, а також надавати юридичний супровід громадянам і суб’єктам господарювання, які зазнали збитків, у судових позовах до енергорозподільчих і енергогенеруючих компаній, із вини яких вони спричинені. 
Як виконуватимуть доручення і яким буде ефект – побачимо згодом. 

СпецГАВ… А що це?

Доки одні планують врегулювати, а інші – скасувати відключення, ПАТ “Львівобленерго” отримало вказівку готуватися до спецГАВів. 
“18 грудня ПАТ “Львів­обленерго” отримало спеціальне розпорядження диспетчера центральної диспетчерської служби Західної енергосистеми ДП “НЕК “Укренерго” підготувати схему електромереж Львівщини до застосування спецГАВів — спеціальних графіків аварійних відключень. Нині введено в дію графіки аварійних відключень на Львівщині в повному обсязі — 10 черг.
За умови недостатньої ефективності застосування 10 черг ГАВів можливе введення в дію спецГАВів по спецрозпорядженню ДП “НЕК “Укренерго”. В обсяг спецГАВів входять приєднання, що живлять споживачів незалежно від категорії надійності електропостачання”, інформує прес-служба ПАТ “Львів­обленерго”. 
Нагадаємо, що ДП “НЕК “Укренерго” інформує: дисбаланс між виробництвом і споживанням електроенергії утворився внаслідок відключення за аварійними заявками 25 енергогенеруючих одиниць на теплових електростанціях генеруючих компаній, які не входять до складу ДП “НЕК “Укренерго”. З них 20 відключені через низькі запаси вугілля на складах теплоелектростанцій (запасів вистачить на 2 – 10 днів роботи), а також через недостатність гідроресурсів для ГЕС.

Коли нас почують?

А львів’яни не мовчать! Свої думки стосовно відключень електроенергії висловлюють у мережі Facebook, зокрема, на сторінці ПАТ“Львівобленерго”. 

 “Є хоч якась справедливість? Я розумію, що зараз потрібно економити, але можна якось розподілити це на всіх жителів Львова більш-менш рівномірно? Починаючи з 1 грудня, у нас (вулиця Льняна, 15) вимикають світло щодня, інколи по два чи навіть три (!!!) рази, а на Сихові цього не робили ще жодного разу за цей період! Хтось може пояснити мені, в чому справа? Мовчу вже про те, що немає жодних попереджень або чітких графіків відключень світла в помешканнях!” — пише Олеся Омельченко
“Обурена відключенням електроенергії! На вулиці Купальській уже тиждень припиняють електропостачання щодня. Вчора Ви перевершили себе: вимикали світло тричі за день, а ввечері – на три з половиною години. Хто Вам дозволив припиняти електропостачання більше ніж на дві години? Куди можна написати скаргу? Де можна переглянути графіки відключень?” — пише Ольга Поломана.

Галина Єлісеєнко, керівник прес-служби ЛКП “Львівобленерго”
ГАВи дещо відрізняються від спецГАВів. Є перший ступінь відключень – ГАВи, передбачені документами, які Львівобленерго підписує з великими підприємствами. Коли виникає кризова ситуація, вони знають, що після нашої команди повинні застосовувати ці графіки, бо вони передбачені угодою. 

Є 10 черг аварійних відключень. Маємо затверджені та узгоджені лінії, де поступово вводяться обмеження потужності електроенергії. Чому є 10 черг? Бо одразу не можна відключити 170 – 145 мегават. Ці 10 черг – певна квота. До прикладу, перша черга – 20 мегават, друга – 40, третя – 50-60 і так далі. Остання черга вже поступово включається на ту потужність, яку нам доводиться обмежити. 

СпецГАВи вводяться тоді, коли графіки обмеження потужності не дають належного ефекту. Під відключення можуть потрапити будь-які споживачі, “гасять” усе. 18 грудня в нас була команда підготувати електромережу до цього. То не так просто, бо треба провести певні організаційно-технічні заходи. 
Графіки аварійних відключень складають щороку з першого жовтня діючого року по перше жовтня наступного. Вони є про запас. Це технічний захід, який застосовують у кризових ситуаціях. 
Сьогоднішня ситуація кризова. Стосовно графіків, то ми вирішили піти всупереч чинному законодавству і запропонували замість графіків аварійних відключень графіки планових. Відключати все одно доведеться, а так людям було би легше. Ситуація в державі достатньо складна, є соціальна напруга. Мені шкода наших жителів, співчуваю їм, та й самій доводиться сидіти без світла. Але це мають погодити на рівні міністерства… Зараз там ще ведуться перемовини, тож думаю, що якась інформація може з’явитись уже в понеділок. Було би легше, якби ми мали можливість попередити про відключення або не вимикали одні й ті ж вулиці… 
Я як львів’янка думаю, що наш мер Андрій Іванович прославився на всю країну своєю неординарністю. Він заявив, що “все бере на себе”, мовляв, “візьми і зроби”. А сам же не взяв і не зробив… Це моя думка як жительки Львова, а не працівника Львівобленерго. 

Впевнена, що на цьому етапі місто й область мають працювати задля однієї мети – заспокоїти населення, щоб не було соціальної напруги. Влада має думати, як і що треба робити. Все-таки ми не повинні чубитись, а все узгоджувати. Графіки узгоджені антикризовим штабом, який є у Львівській області. 

Зараз вони погоджені у всіх районних адміністраціях, крім Червонограда і Самбора (чому – не знаю). А місто “вперлося” і не хоче їх погоджувати, бо мер каже, що у Львові не повинні припиняти електропостачання взагалі, тому й підписувати графіків не хоче. Але так бути не може… 

Мене як містянку дивує, чому голова міста, за якого ми голосували, каже, що “це не в його повноваженнях”. Його має стосуватись усе, що стосується водопостачання, енергетичної галузі, він у всьому має брати активну участь, не протидіяти, а допомагати! Щоб пояснити, кого відключатимуть під час спецГАВів, треба брати схему Львова, дивитись, як проходять лінії наших підстанцій, звідки що живиться.

 
джерело:Львівська пошта