Чим серйознішою та глибшою стає криза в Україні, тим більше різного роду шахрайських проявів, зокрема кількість фірм, які безнаказано обдурюють людей при влаштуванні на роботу у Львові стрімко росте.
До прикладу, компанія «Капітал». Під різними назвами фірм розміщує на сайтах оголошення про роботу на такі посади, як: офіс-менеджер, секретар, директор, адміністратор та багато інших… Обов’язково вказують пристойну заробітну плату, що в непростий період манить людей ще більше. Коли людина відсилає своє резюме, на наступний день телефонують і запрошують на співбесіду. Фактична адреса фірми «Капітал» знаходиться по вул. Франка, 14, на сайті детально описано їхню роботу. А саме, що компанія є офіційним дистриб’ютором на Західній Україні приладів домашнього користування, товарів для здорового способу життя, засобів по догляду за домом. Кажуть, що пропонують роботу в дружній команді, високий дохід та кар’єрний ріст.
Люди вірять і йдуть. На місці здається, що компанія успішна. Гарний офіс, привітний персонал. Після прибуття одразу дають заповнювати анкету, і тут починається найцікавіше. Кандидата заводять в велику аудиторію, де людей близько сотні, які також прийшли на «роботу». Потім за кожною людиною приходить керівник і викликає на співбесіду. Делікатно розпитують про матеріальний стан, ким людина бачить себе у майбутньому і про що мріє. Далі дивляться, якщо людина довірлива, значить їй передзвонять та запросять знову.
Проте, основним завданням для таких аферистів є виманити якнайбільше грошей із потенційного кандидата на роботу. Аби приступити до праці роботодавці-шахраї пропонують пройти обов’язкове тижневе навчання.
Після першого ж дня такого навчання, кожній людині вручають книжку і кажуть, що вона змінить все життя. Як пояснюють керівники книга безкоштовна, однак, про всяк випадок вимогливо просять за неї заплатити хоча б 50 гривень. І взяти її так би мовити в «оренду». Потім виявляється, що гроші ніхто повертати не збирався, а така книга вартує 15 гривень в підземному переході.
Далі запрошують на семінар, який відбудеться на «Арені Львів» кількість місць там звичайно обмежена, лектори наголошують на тому, що туди потраплять не всі, а плата символічна всього 100 гривень. І це звичайно для того, щоб оплатити оренду стадіону.
За скромними підрахунками, якщо лише половина людей віддає свої гроші, то шахраї заробляють на цьому 5000-7000 гривень чи не щодня.
Звідки ж ростуть ноги в цих так званих фірм з фінансовими пірамідами? І чому зараз їх так багато?А найгірше це те, що все сходить їм з рук. Бо навряд чи середньостатистичний львів’янин подаватиме в суд через те, що його ошукали на 100-200 гривень, це якщо не враховувати, що таких людей там сотні кожного дня.
У Законі України «Про захист прав споживачів» чітко прописано, що нечесна підприємницька практика забороняється. Нечесна підприємницька практика включає будь-яку діяльність, що вводить споживача в оману або є агресивною. Забороняються дії, як такі, що вводять в оману або сприяють розвитку пірамідальних схем.
Таким чином даний закон установлює недійсність правочинів, здійснених із використанням нечесної підприємницької діяльності, яка полягає зокрема у введенні в оману споживачів.
Однак, на ділі чомусь виходить, що довести це в суді неможливо. Адже основне пояснення суддів, відсутні головні ознаки пірамідальної схеми. На ділі доводять, що людина сплатила гроші за консультацію по даних товарах, які пропонує фірма. Правда про ці «товари» людина вперше чує, бо прийшла влаштовуватись на роботу.
То про які європейські цінності ми можемо говорити, якщо судді вищої інстанції приймають такі рішення? Очевидно, що хтось дуже добре впливає на їхню думку.
А що ж робити жертвам таких фірм, які сплатили, сплачують і невідомо скільки будуть сплачувати кошти за повітря, а у суді фактично не зможуть довести порушення своїх законних прав, оскільки суди керуються постановою Верховного Суду України, що дає «зелене світло» пірамідальним фінансовим схемам.
//Зоряна Гнат, для ІА Корупція Інфо