Останнім часом точиться багато дискусій, коли саме і на якій ділянці фронту розпочнеться контрнаступ українських сил. Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко впевнений, що контрнаступ готується.
Про це він розповів в інтервʼю українському виданню.
Мусієнко наголосив, що ми знаємо, де розпочнеться контрнаступ, тому що нам відомо, де розташована лінія фронту і її протяжність – зі Сходу на Південь.
- Він зазначив, якщо говорити про конкретні ділянки, де наступ може відбутися, то варто врахувати 4 моменти, які мають збігтися:
- Україна має отримати необхідну зброю і необхідні інструменти для проведення контрнаступальних дій;
- у нас мають бути підготовлені резерви, зокрема ті, які проходять навчання та підготовку на полігонах країн НАТО;
- ворог має виснажитись зі своїми атаками, а це відбудеться у середині квітня. Він втратить наступальний потенціал, який зараз ще зберігають на Сході;
Повинні скластися умови, коли командування буде готово за тими чи іншими планами застосувати ці сили.
Також експерт наголосив на часових рамках, коли може відбутися контрнаступ.
Це не обов’язково весна. У нас відкривається вікно можливостей на кілька місяців – до середини жовтня,
– вважає він.
На думку Олександра Мусієнко, протягом кількох місяців за умов вищесказаних моментів на контрнаступ треба розраховувати.
Водночас заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь заявив 24 каналу, що росіяни зменшили кількість атак на Бахмут, але в районі Авдіївки ситуація загострюється. Однією з причин може бути перегрупування сил ворога. Водночас ЗСУ виконують свої завдання. Утім, головне завдання окупантів на Донбасі не змінилося.
Мовиться про наказ Путіна вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Російські загарбники розуміють, що їм не вдасться реалізувати це, тому прагнуть досягти бодай локального успіху на одному з напрямків. Зокрема, на Авдіївському, Бахмутському або Вугледарському.
“Ймовірно, це є завданням росіян, тому зараз вони намагатимуться до українського контрнаступу здійснити заходи щодо досягнення бодай якихось видимих успіхів”, – припустив Самусь.
Водночас українське командування абсолютно розуміє тактику та цілі ворога. Відтак, виробляє свою стратегію, яку досить успішно реалізує на Бахмутському, Авдіївському та Вугледарському напрямках.
Вона полягає у тому, щоб максимально сточити російські сили на цих напрямках й у такий спосіб створити сприятливі умови для українського контрнаступу.
Чим більше буде знищено боєздатних сил у цих районах, де противник атакує, тим легше буде українським силам здійснювати свої наступальні дії,
– пояснив заступник директора ЦДАКР.
Додамо, що на думку військового експерта Петра Черника, поки не можна стверджувати, що Збройні Сили України повністю збили наступальний потенціал російських окупантів. Однак вони суттєво його понизили та продовжують це робити. За його словами, російські окупанти дійсно намагаються наступати приблизно з кінця листопада – коли вони втекли з правого берега Херсонщини. Значна частина цих військ згодом опинилася на Сході.
Як зазначив Черник, зараз наступ росіян перебуває у так званій “середньозатихаючій фазі”. Не можна говорити, що він повністю зупинився. Адже в тому ж Бахмуті росіяни атакують, а наші військові здійснюють маневрову оборону. Там тривають активні бої – ЗСУ продовжують знищувати ворожу армію.
Попри це, таки відчайдушний спротив українських захисників суттєво понизив наступальний потенціал окупантів. Якщо вони вже розконсервовують Т-55, то Україна на правильному шляху.
Чи суттєво понизили наступальний потенціал росіян? Так, але він ще не скасований. У них є чим воювати. Якщо розконсервовують Т-54 та Т-55, то й Т-34 вже не за горами. Вже було відео, як БМ-13 “Катюша” кудись везли. Але не знаю, чи це збіг обставин, чи вони вже дійшли і до цієї техніки,
– зауважив Черник.
Попри проблеми з техніком, особового складу в окупантів дійсно багато. Вони можуть продовжувати вдаватися до тактики піхотних хвиль.