Дводенний візит державного секретаря США Ентоні Блінкена, який має українське коріння, і його заступниці з політичних питань Вікторія Нуланд, яка пригощала активістів Євромайдану печивом, відбувається на тлі підготовки до першої зустрічі Джо Байдена з Володимиром Путіним у червні.
Тому це символічний візит стратегічної підтримки України з боку США, яка може бути навіть збільшена, добрий сигнал для українців і певний дратівливий сигнал для Москви.
Про це в коментарі ТСН.ua сказав директор Центру міжнародних досліджень при Одеському національному університеті І.І. Мечникова Володимир Дубовик.
Експерт не вважає, що під час дводенного візиту американських високопосадовців до Києва українській владі треба фокусуватися виключно на питанні російської загрози, бо американці й так про це добре знають.
“І те, що США можуть, щоб допомогти нам подолати цю загрозу, вони роблять, і вже не один рік. Більше все ж таки треба буде пояснювати, що у нас тут всередині країни відбувається, що ми готові рухатися в правильному напрямку. Ці сигнали більш важливі. Треба демонструвати успіх у реформуванні країни. Їх дійсно цікавить, куди Україна прямує внутрішньо – економічно, політично, соціально. Що з судовою реформою, деолігархізацією, чому таке сталося з “Нафтогазом”. Хоча я не розумію, чому це треба було робити за декілька днів до візиту Блінкена до Києва”, – вважає Володимир Дубовик.
У п’ятницю, 28 квітня, Кабмін під час закритого засідання звільнив голову НАК “Нафтогаз України” Андрія Коболєва, призначивши на його місце Юрія Вітренка, який до цього виконував обов’язки міністра енергетики. Це скандальне рішення одразу ж розкритикували посли G7, адже США і низка європейських країн виділяли значні суми безповоротної допомоги в тому числі на реформу корпоративного управління (яка з-поміж іншого передбачала прозорий менеджмент державних підприємств за допомогою впровадження наглядових рад).
Саме через це скандальне рішення наразі під великим питанням можлива коротка зустріч “на ногах” Джо Байдена і Володимира Зеленського в Брюсселі на червневому саміті НАТО, яку пропрацьовує Офіс президента.
Все ж, на думку Володимира Дубовика, Києву варто ініціювати та лобіювати таку зустріч, наголошуючи, що українці дивуються, як так, Байден називає Путіна “вбивцею”, але приїжджає і зустрічається з ним, а іншого – стратегічним партнером (Зеленського), але з ним не зустрічається.
“Тому було б непогано, якщо б така зустріч відбулася в Брюсселі в червні. Сподіваюся, Угорщина не буде блокувати, начебто такі принципові зустрічі вони не блокують. Думаю, якщо така технічна та логістична можливість є, вона буде використана”, – підсумовує експерт.
Варто зазначити, що Високий представник Євросоюзу у закордонних справах Жозеп Боррель під час зустрічі у вівторок, 4 травня, в Лондоні з державним секретарем США Ентоні Блінкеном у кулуарах наради глав МЗС країн G7 обговорив відносини з Росією. Про це повідомила Європейська зовнішньополітична служба.
«Вони обговорили відносини з Росією у світлі нещодавнього нарощування російської військової потужності в незаконно анексованому Криму й на кордоні з Україною, здоров’я Олексія Навального, а також дії Росії проти держав-членів ЄС і санкції проти громадян ЄС», – ідеться в комюніке Європейської зовнішньополітичної служби.