Ключовими пріоритетами Польського головування в Євросоюзі у першій половині 2025 року буде вступ України до ЄС, а також відбудова нашої країни.

Про це на пресконференції з нагоди 19-ї річниці приєднання Польщі до ЄС заявив президент цієї країни Анджей Дуда.

Анджей Дуда наголосив, що Варшава для себе визначилася з чотирма пріоритетами на Польське головування в Євросоюзі. А тому, найважливішим серед них буде поглиблення євроатлантичної співпраці та налагодження тіснішої взаємодії ЄС зі США. Також, одним з пріоритетів є членство України і Молдови в ЄС.

“Для нас це означає прийняти Україну, Молдову. Але не тільки тому, що ми є прихильниками політики відкритих дверей, і тому я також дивлюся на країни Західних Балкан”, – заявив Дуда.

Третій, не менш важливий пріоритет – відбудовв України.

“Ми хотіли б, щоб Євросоюз і ми в ЄС здійснювали цю відбудову України. Для цього потрібні кошти, для цього потрібна не лише наша співпраця з усіма партнерами в ЄС, а й добре налаштування і добре функціонування у цьому напрямку європейських інституцій”, – підкреслив лідер Польщі.

Четвертим пріоритетом він назвав справедливу енергетичну трансформацію. Дуда зазначив, що потрібно зробити усе можливе, аби за неї якомога менше заплатили громадяни країн ЄС, і щоб при цьому не втрачалися робочі місця.

Польща приєдналася до ЄС 1 травня 2004 року. У польському суспільстві рівень підтримки членства в Євросоюзі є одним з найвищих серед усіх членів Спільноти – він сягає близько 90%.

Також нагадаємо, що наразі військова допомога Польщі для України станом оцінюється у близько 3 млрд євро.

Про це під час спільної пресконференції у Відні з президентом Австрії Александером ван дер Белленом заявив польський лідер Анджей Дуда.

Президент Польщі відмітив, що вони зараз із свого арсеналу передає Україні літаки МіГ-29. Також лідер висловив задоволення з приводу того, що Австрія підтримує рішення щодо передачі захисникам України літаків, які Варшава колись отримала від Німеччини.

“Ми передаємо Україні різні види зброї, починаючи від САУ Krab і ПЗРК Piorun, аби дати можливість захисникам України ефективно відбивати російську агресію. Ця допомога, враховуючи наші можливості, є величезною: ми оцінюємо, що на даний момент вона становить близько 3 млрд євро”, – наголосив польський лідер.

Він підкреслив, що у Варшаві прекрасно усвідомлюють: якщо російську агресію не буде припинено, то в майбутньому вона становитиме загрозу також для Польщі та східної Європи.

“Відтак, у нас є відчуття, що сьогодні українці насправді захищають Європу, захищають і нашу країну. Тому, ми вважаємо природним військову підтримку України”,- підкреслив Дуда.

Він подякував Австрії, як нейтральній країні, за передачу Києву бронежилетів та касок, що рятують життя українським військовим на фронті.

“Ми закликаємо, щоб Австрія більше передавала (Україні – ред.) такої допомоги, оскільки потреба в цьому є величезною. Якщо можна було би передати захисникам України більше бронежилетів і касок, то, без сумніву, вони за це були би дуже вдячні”, – підкреслив президент РП.

Дуда зазначив, що Польща стала енергетично незалежною від росії на 100% і допомагає це робити іншим сусідам.

Як зазначив польський лідер, для відновлення міжнародного порядку у світі Україна мусить відновити контроль над захопленими росією територіями, рф має вивести свої війська з України.

“Якщо цього не станеться, то навіть якщо ця війна припиниться через призупинення вогню, настане якийсь мир, то на жаль, він буде дуже коротким. росія лише відбудує свій воєнний потенціал, який було сильно послаблено останнім часом, відновить сили і, ймовірно, розпочне черговий наступ оскільки не було зроблено висновків щодо агресора”, – наголосив Дуда.

Відтак, обов’язком вільного світу він назвав дії по припиненню російської агресії і змушенню рф вивести війська з України. На його думку, це буде запорукою миру в Європі на десятиліття вперед.