У Сполучених Штатах Америки Державний департамент висловив стурбованість ухваленням Польщею закону щодо комісії з розслідування російського впливу, який критики називають інструментом проти політичних опонентів чинної влади.

Про це повідомляє українське видання.

Держдеп зазначає, що нове законодавство може бути використане для зловживань і втручання у вибори.

“Ми поділяємо побоювання, висловлені багатьма спостерігачами, що цей закон щодо комісії з розслідування російського впливу може використовуватися для блокування кандидатур опозиційних політиків без належної процедури. Закликаємо владу Польщі подбати, щоб цей закон не вплинув на спроможність виборців голосувати за кандидата, якого вони обирають, та щоб його не задіювали і не зловживали ним у спосіб, що може вплинути на сприйняття легітимності виборів”, – йдеться у заяві Державного департаменту.

Нагадаємо, у понеділок президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підписав законопроєкт про створення комісії з розслідування російського впливу.

Законопроєкт передбачає, що комісія проаналізує офіційні документи, випадки передання інформації третім особам, ухвалення “шкідливих рішень” тощо у період з 2007 по 2022 рік.

Комісія також матиме повноваження скасувати адміністративні рішення, ухвалені внаслідок російського впливу; заборонити виконання функцій, пов’язаних із розпорядженням державними коштами, на строк до 10 років, а також анулювати допуск до державної таємниці на 10 років.

Польська опозиція, насамперед партія “Громадянська платформа” та її лідер Дональд Туск, вважають, що ініціатива “Права й справедливості” спрямована проти них – передусім у контексті Смоленської авіакатастрофи 2010 року.

На думку опонентів, закон покликаний усунути Дональда Туска з політичної сцени перед парламентськими виборами або принаймні принизити його в очах виборців. Звідси назва закону у Польщі – “лекс Туск”.

Додамо, минулої п’ятниці сейм Польщі проголосував проти рішення Сенату, яке скасовувало створення комісії з питань вивчення російського впливу.

Про це повідомляє PAP.

За відхилення заперечення сенаторів проголосували 234 депутати Сейму з-поміж 454, проти – 219, ще один утримався. Це означає, що законопроєкт про створення комісії з питань російського впливу скеровується на розгляд президенту Анджею Дуді.

Як нагадує PAP, польський Сейм ще 14 квітня ухвалив законопроєкт про створення комісії з розслідування російського впливу на внутрішню безпеку Польщі у 2007-2022 роках авторства депутатів партії влади – “Право і справедливість”.

Але 11 травня Сенат Польщі, де більшість мають опозиційні партії, ухвалив постанову про відхилення цього законопроєкту. А комітет Сейму з питань управління та внутрішніх справ рекомендував Сейму підтримати рішення Сенату.

Водночас під час голосування у п’ятницю Сейм проголосував проти постанови Сенату про відхилення закону.

Законопроєкт передбачає, що комісія з розслідування впливу Росії на Польщу проаналізує офіційні документи, випадки передання інформації третім особам, ухвалення “шкідливих рішень” тощо.

Комісія також матиме повноваження скасувати адміністративні рішення, ухвалені внаслідок російського впливу; заборонити виконання функцій, пов’язаних із розпорядженням державними коштами, на строк до 10 років, а також анулювати допуск до державної таємниці на 10 років.

Польська опозиція, насамперед партія “Громадянська платформа” та її лідер Дональд Туск вважають, що ініціатива “Права й справедливості” спрямована проти них – передусім у контексті Смоленської авіакатастрофи 2011 року.

Зазначимо, що в листопаді минулогороку керівна партія Польщі презентувала проєкт закону щодо створення спецкомісії, яка розслідувала би вплив Росії на внутрішню політику Польщі у 2007-2022 роках.