Ситуація на лівобережжі Херсонщини залишається складною: росіяни намагаються вести диверсійно-розвідувальні операції у дельті Дніпра, водночас ЗСУ створюють передумови для усунення ворога вглиб на 10-20 км.
Так, окупанти «кошмарять» обласний центр та прибережні населені пункти з протилежного берега та точки у плавнях на островах у гирлі Дніпра. Водночас, стратегічна перевага у вогневому контролі – на боці ЗСУ, і ворогові про це добре відомо. Таким чином, найгарячішими точками на цій ділянці фронту залишаються Великий Потьомкінський острів та Кінбурнська коса.
Загальну ситуацію на цьому відрізку Півдня в ефірі телемарафону охарактеризував начальник об’єднаного прес-центру Сил оборони Таврійського напряму полковник Євген Єрін.
«Наразі ситуація залишається складною. Ворог здійснює передислокацію своїх військ, постійно зміцнює позиції. Наприклад, на островах у дельті Дніпра він провадить розвідувально-диверсійні дії, намагається встановити свої наглядові пункти тощо», – повідомив армієць.
Йдеться, зокрема, про острови Великий Потьомкінський та Білогорудів, які географічно розташовані у дельті Дніпра між Херсоном та Голою Пристанню. Як стало відомо минулого тижня, ворогові вдалося здійснити висадку тактичної десантної групи, яка тепер встановлює у плавнях контрольно-спостережні пункти та формує диверсійно-розвідувальні загони.
Із тривожних новин на цьому напрямі – повідомлення про крадіжку 12 грудня невідомими українського прапора у Білозерці. Є припущення, що це могли зробити хулігани, місцеві колаборанти чи ворожі ДРГ.
Водночас Єрін зазначив, що ЗСУ дають у цій зоні ворогові гідну відсіч і відкидають окупантів «далеко назад».
До всього: За оцінкою військового оглядача групи «Інфоспротив» Олександра Коваленка, лівобережна Херсонщина перебуває у стані формування операційної зони завглибшки 10-20 км.
«Фактично, всі умови для її формування створено, спостерігається процес закріплення та посилення можливостей щодо вогневого тиску/контролю. Ця операційна зона виглядає дуже цікаво, особливо якщо врахувати таке місце, як Кінбурнська коса, що є для російського угруповання на лівобережці «кинджалом під ребром». Командування російських окупаційних військ це чудово розуміє, але вдіяти з фактором коси нічого не може», – коментує аналітик.
Коваленко також зазначив, що приблизно 6 БТГр противника (із резерву 29-ї, 35-ї та 36-ї ЗВА рф) сконцентровані на роздоріжжі між лівобережжям Херсонщини та Запорізькою локацією, тобто при паралельній активізації певних дій можуть бути використані ворогом «гранично неефективно ».
За оперативними даними Генштабу ЗСУ станом на ранок 13 грудня, на Херсонському напрямку командування російських окупаційних військ здійснює ротацію окремих підрозділів. Окупанти, які прибувають у тимчасово захоплені населені пункти, заселяються в залишені та примусово «звільнені» місцевими жителями приміщення. Крім того, 10-11 грудня, відмічено відведення окупантів із районів населених пунктів Новомиколаївка та Михайлівка Скадовського району Херсонської області. Цікаво, що ці села розташовані вздовж стратегічного логістичного шляху: автотраси Гола Пристань – Скадовськ.
Водночас додамо, інформація про вибухи і пожежі на військових об’єктах — штабах і базах російських військових, складах із боєприпасами, нафтобазах і аеродромах — в анексованому Росією Криму регулярно з’являється в медіа. Воєнний стан на півострові окупаційна влада так і не оголосила, але укриття і бомбосховища перевіряють і готують щосили, повідомляють ЗМІ.
“У кримських школах на батьківських зборах закликають здати гроші на придбання біотуалетів, кулерів і аптечок для облаштування бомбосховищ. За наявною інформацією, у містах півострова облаштовують сховища не тільки у школах, а й у ТРЦ, великих магазинах і громадських місцях”, — сказав голова правління правозахисної організації КримSOS Олексій Тільненко в інтерв’ю “Крим.Реалії”.
Взялися в Криму і за фортифікаційні споруди: на пляжах риють окопи. А на заводі в Саках виробляють протитанкові тетраедри.
Здається, хтось починає панікувати перед неминучим приходом ЗСУ