Положення судової реформи могли бути ще кращими, але враховуючи нинішню політичну ситуацію — це дуже високої якості документ. Однак, питання в тому, яким чином він буде впроваджуватися.
Про це розповів Михайло Жернаков, експерт групи "Реанімаційний пакет реформ".
"Тут може бути по-різному. Ті положення, які є в законі нічого самі по собі не гарантують, лише дають можливість створити Верховний Суд, оновити суддівський корпус, забезпечити механізми звітності та відповідальності суддів", — зазначив він.
Проте Жернаков не вірить, що такі зміни відбудуться. За його словами, є великий ризик втручання політичних органів та президента у механізми створення нового суду. У такому разі Верховний суд нічим не буде кращий за старий.
"Тому, по-перше, треба моніторити як це буде впроваджуватися, щоб не вийшло так, як з прокуратурою. Багато піару, а насправді жодної нової людини в керівниках місцевих прокуратур немає", — коментує експерт.
Майбутніх суддів, наголошує Жернаков, має перевіряти Громадська рада доброчесності. За законом, цей орган мав би слідкувати, грубо кажучи, за статками суддів. Але у "доброчесних", на жаль, обмежені можливості. І на сьогодні їх рішення мають рекомендаційний характер. Не має гарантій, що їх буде хтось враховувати. Така Рада, коментує експерт, може бути створена, після того, як набере чинності процес змін до Конституції й працюватиме здебільшого як механізм громадського контролю.
Нагадаємо, 2 червня Верховна Рада прийняла нову редакцію закону про судоустрій і статус суддів, яка дозволить запустити довгоочікувану судову реформу. За це рішення проголосувало 335 народних депутатів.
Джерело: 24 канал