Загарбники заявили про нібито зупинку роботи всіх блоків Запорізької атомної електростанції. Росіяни можуть готувати провокації на тимчасово захоплених територіях Запорізької області.

Про це повідомив мер Мелітополя Іван Федоров у Telegram. На його думку, РФ може вчинити провокацію, щоб потім звинуватити Збройні сили України.

“Разом з евакуацією мешканців прифронтових зон та втечею колаборантів, показова істерія загарбників схожа на підготовку до провокацій, в яких звинуватять ЗСУ”, – написав він.

Мер Мелітополя закликав мешканців окупованих населених пунктів уникати масових скупчень та триматися якнайдалі від місць перебування окупантів.

Існує два чинники, через які Росія, по суті, не змогла повноцінно відібрати українську Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), тимчасово окуповану російськими військовими, та завдяки яким їй не вдасться впровадити станцію у свою енергосистему. Проце  розповів професор, експерт з атомної енергетики Людвіг Литвинський.

Так, перший чинник, за його словами, — чинник персоналу.

“Оскільки Росія не має в достатній кількості власного персоналу і тих українців, які погодилися співпрацювати з “Росатомом””, — каже Литвинський в ефірі телеканалу FREEДОМ 

Другий чинник полягає в тому, що непросто налагодити лінії електропередач, які давали б змогу передавати електроенергію до того самого тимчасово окупованого Криму, як від початку планувала Росія.

“Річ у тім, що ті самі кроки, які робила Росія щодо України, коли руйнувала нашу інфраструктуру, відповідь цілком можлива і з нашого боку. На сьогодні тільки одна лінія вціліла, саме з цієї лінії йде енергозабезпечення ЗАЕС. І не так просто створити інфраструктуру, яка дала б змогу передавати електроенергію до Росії. Зрівняти піки дозволяє вже сама система, в системі в мережі є і регульована потужність, і потужність базова. Атомна енергетика в цьому сенсі тільки базова, але росіяни мають достатньо регульованих потужностей для того, щоб компенсувати такий перепад. Вони, по-перше, не мають мізків, по-друге, не мають достатньої кількості фахівців”, — розповів експерт з атомної енергетики.

Зазначимо, що існує оптимістичний прогноз деокупації Запорізької атомної електростанції, але до його реалізації мають долучитися міжнародні організації. Про це заявив завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

“Складно переконати російські силові структури, які зараз контролюють станцію, поводитися розумно. “Росатом”, я думаю, ще можна переконати діяти розумно загрозою санкцій. А от усіх інших чим переконати? Важко сказати. Просто, напевно, все, що може зробити Україна, і що ми можемо зробити — це дуже ретельно планувати операції, враховуючи всі ті ризики, які можуть бути на цій станції під час деокупації”, — зазначив він в ефірі телеканалу FREEДОМ 

На думку Їжака, коли навколо Енергодара, в якому і розташована ЗАЕС, буде все деокуповано і встановлять контроль над територією, на самій станції залишиться Росгвардія, чиновники “Росатому” та фахівці, які там працюють.

“Вони почнуть вести торги про те, що можуть піти, якщо не будуть запроваджувати санкції проти “Росатому” і не будуть нікого карати та відправляти в міжнародні суди. Я думаю, вони спробують поторгуватися за майбутнє “Росатому”, — вважає експерт.

Він додав, що найкращий варіант, який може бути під час деокупації Запорізької АЕС — це перемовини, в яких візьмуть участь представники МАГАТЕ і представники міністерств енергетики США та Німеччини.

“Я думаю, такі переговори вже будуть вести всі питання, занепокоєнням не обмежиться”, — додав Їжак.