Кремль знову почав блокувати “зернові угоди”. У Москві ухвалили рішення, яке вкотре засвідчує, що Росія – це терористична держава. Це підтвердили в Європейському Союзі.
У понеділок, 17 квітня Верховний представник ЄС з питань закордонних справ Жозеп Боррель прокоментував ситуацію з українським зерном. За його словами, Росія заблокувала близько 50 суден в Чорному морі з агропродукцією.
Як зазначив Боррель, Європа спрямовуватиме свої зусилля задля того, аби ініціатива з можливістю експорту українського зерна діяла й надалі. Власне, завдяки їй уже вдалось вивезти з нашої держави близько 25 мільярдів тонн продукції та доправити до тих країн, які цього потребують.
Наслідки війни впливають на всіх нас. Росія знову блокує 50 суден із зерном у Чорному морі, що є терміново необхідним. ЄС підтримує ООН зусилля та продовжуватиме сприяти експорту через шляхи солідарності ЄС, які принесли світу 25 мільярдів тонн зерна,
– йдеться в заяві.
Нагадаємо, що 18 березня 2023 року “зернову угоду” було продовжено ще на 120 днів – себто на 4 місяці. У ній йдеться про те, що наша держава має право експортувати свою продукцію через три морські порти.
Українська сторона намагатиметься робити усе, аби розв’язати це питання. Зокрема, 18 квітня до Туреччини має прибути віцепрем’єр України Олександр Кубраков, де під час перемовин порушить це питання.
Водночас пані посол США в Україні Бріджит Брінк переконана, що Росія має намір такими діями завдати удару по українській економіці та сповільнити експорт продовольства. За її словами, Москва має перестати блокувати “зернові угоди”, оскільки українська продукція для певних країн є життєво важливою.
Зазначається, що ще з 10 квітня росія в односторонньому порядку припинила реєстрацію суден, які слідують в українські порти для формування інспекційного плану.
«В результаті вже вдруге за 9 місяців роботи «Зернової ініціативи» не складено інспекційний план та не проінспектовано жодного судна. Це ставить під загрозу функціонування «Зернової ініціативи», – зазначили у Мінінфраструктурі.
У міністерстві розповіли, що країна-окупант намагається нав’язати свої критерії визначення конкретних суден, які беруть участь в Ініціативі. Наприклад, з 14 квітня росіяни без жодних пояснень відмовляють у реєстрації трьох суден (у тому числі двох китайських), на які вже чекає вантаж у порту «Південний».
Таким чином, російська сторона намагається встановити контроль над кількістю завантаженого флоту та напрямками його роботи, що є порушенням домовленостей.
«Україна категорично відкидає чергові вимоги росіян та виступає проти втручання у діяльність українських портів. Сподіваємося, що партнери ООН та Туреччина зможуть забезпечити виконання всіма сторонами процедур, які працювали 9 місяців», – йдеться у заяві.
Українська сторона категорично відкидає чергові вимоги росіян і виступає проти втручання в діяльність українських портів.
Що відомо про “Зернову угоду”
22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.
29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у “зерновій угоді” підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.
2 листопада Росія відновила свою участь у “зерновій угоді”.
17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.
Додамо: Так звана “зернова угода” була вперше укладена за посередництва ООН і Туреччини у липні минулого року терміном на 120 днів. Вона дозволила транспортувати українські сільськогосподарські товари через Чорне море на світовий ринок. У листопаді угоду продовжили ще на 120 днів.