Українців в наступному році чекає різкий стрибок тарифу на електроенергію. В рамках вже прийнятого закону, з липня 2019-го формувати ціни буде ринок. Якщо ж скоротити споживання, навіть після подорожчання, суми в платіжках можуть зменшитись.
Що буде з тарифами?
На це питання в Україні може відповісти тільки Національна комісія в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Саме там приймають рішення, коли і наскільки підвищити тариф. Глава комісії Оксана Кривенко неодноразово заявляла, що до липня 2019-го переглядати ціни не будуть.
Правда, в інтерв'ю чиновниця уточнила: економічно обгрунтований тариф – 1,85 грн за кВт*год (українці ж платять по 90 коп. за перші 100 кВт * год і по 1,68 грн за кожен наступний). Є два варіанти: або наступного літа ціни підскочать за один раз, або НКРЕКП буде поступово підвищувати тариф.
Популярне: По-королівськи! Марина Порошенко з доньками вразили неймовірними вишиванками (Фото)
І Кривенко не виключає обидва варіанти. Так чи інакше, вартість електроенергії в Україні однозначно зросте. Питання тільки в тому, коли це станеться. До речі, від вартості "струму" також залежать тарифи на холодну і гарячу воду. Насоси працюють на електроенергії, тому левова частина в складових тарифу – "ток".
Навіщо взагалі економити? Мене ці 40 грн не врятують!
В середньому кожна сім'я може скоротити суми в платіжках за "світло" на 30-40%. І це не означає, що доведеться обмежувати себе. Достатньо всього лише витрачати ефективно. Це дозволить платити менше і збереже енергію, яка витрачається даремно. Якщо зараз вдасться скоротити споживання на 44 кВт * год (39,6 грн), то після підвищення тарифу ті ж 44 кВт * год коштуватимуть, за оцінками НКРЕКП, вже як мінімум 81,4 грн.
Якщо оформлена субсидія. Економія дозволяє вписатися в "норму споживання", на яку надається знижка. Крім того, якщо "ток" надають на електроопалення та витратити менше "норми", раз на рік можна буде отримати "премію за енергоефективність". Згідно з постановою уряду, розмір цієї премії становить вартість 150 кВт * год електроенергії.
Якщо немає субсидії. Якщо вдасться скоротити споживання на 50 кВт * год, відкладаючи ці гроші, за рік можна накопичити більше 1000 грн. І це при діючих тарифах! Після подорожчання вигода від економії виросте як мінімум в два рази!
Чи є сенс встановлювати енергоефективні лампи?
Коли мова йде про економію електроенергії, заміна лампочок – один з найпростіших способів урізати споживання. Ефективність такого рішення сумнівів не викликає – так чи інакше, витрати на освітлення скоротяться. Але якщо встановити дорогу led-лампу в приміщенні, де рідко горить світло, окупатися вона буде багато років.
В першу чергу замінити лампочки варто в кімнатах, де ви проводите більше всього часу. Розрахував приблизний ефект від такої економії. Так, якщо замість 5 "звичайних" лампочок (75 Вт), купити енергозберігаючі лампи (0,02 кВт * год), то замість 70 кВт * год на місяць можна використовувати всього 20 кВт * год. В такому випадку покупка окупиться приблизно за рік.
Кажуть, що можна платити за двома тарифами. Що це таке?
Якщо ви підігріваєте воду "струмом" або встановили теплу підлогу, варто подумати про установку двозонного лічильника. Всю електроенергію, яка витрачається з 23.00 і до 7.00, він буде рахувати за тарифом в два рази нижче повного.
Встановлювати такий лічильник варто тільки в тому випадку, якщо в місяць ви витрачаєте більше 300 кВт*год і при цьому легко можете перенести частину споживання в нічний час або на ранок. Наприклад, вночі обігрівати житло.
За такий лічильник доведеться заплатити близько 1500 грн. Щоб він повністю окупився приблизно за півтора року, досить споживати по "нічним тарифом" 100 кВт*год електроенергії на місяць.
Я практично не буваю вдома, чому так багато плачу за "світло"?
Холодильник застарілої моделі, фен, електрочайник і мікрохвильова піч можуть легко накручувати більше половини від місячного споживання. Причому чайником, мікрохвильовкою і феном досить користуватися всього по 10 хв. в день для того, щоб це відчутно вплинуло на суми в платіжках.
Але й відмовлятися від звичної техніки також не варто. Правильне рішення: при можливості замінити електроприлади на енергоефективні. На такій техніці найчастіше на упаковках є наклейка "А +" або вище. Це клас енергоефективності. Чим він нижчий, тим більше доведеться платити.
Але якщо грошей на покупку нової техніки немає, почніть з простого: стежте за тим, щоб прилади, якими ви не користуєтеся, завжди були вимкнені, замініть лампочки. Цілком можливо, що і цих простих кроків вистачить для того, щоб вписатися в "ефективне споживання"?