Президент Володимир Зеленський й президент Туреччини Реджеп Таїп Ердогану суботу провели телефонну розмову.

Про це повідомила пресслужба турецького лідера.

У повідомленні зазначається, що Зеленський з Ердоганом обговорили російсько-українську війну, а також «конфлікти між Ізраїлем і Палестиною та гуманітарну кризу в регіоні».

«Заявивши про можливість мирного врегулювання регіональних конфліктів, зокрема ізраїльсько-палестинської суперечки, президент Ердоган зазначив, що Туреччина продовжуватиме докладати всіх зусиль для цього», – повідомили в пресслужбі Ердогана.

До цього востаннє лідери говорили наприкінці липня після виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи. Українська сторона наразі не повідомляла про розмову президентів України й Туреччини.

Володимир Зеленський також прокоментував розмову з турецьким лідером.

«Під час розмови з Президентом Реджепом Таїпом Ердоганом висловив вдячність Туреччині за незмінну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України», — заявив український лідер.

За його словами вони обговорили наступний раунд переговорів щодо Формули миру, який відбудеться на Мальті. Туреччина братиме участь, додаючи свій авторитетний голос і позицію.

Також тема розмови стосувалась продовольчої безпеки. Попри зрив Росією Чорноморської зернової ініціативи, Україна залишається відданою своїй життєво важливій ролі гаранта глобальної продовольчої безпеки та забезпечує роботу Чорноморського зернового коридору.

«Ми також обговорили ситуацію на Близькому Сході й погодилися з необхідністю забезпечити захист цивільних осіб та повагу до гуманітарного права», — зазначив він.

Як відомо, Туреччина від самого початку повномасштабного вторгнення РФ надає Україні політичну й дипломатичну підтримку, але відмовилась запроваджувати санкції проти Москви, заявивши про свою роль як посередника між воюючими сторонами.

Так, турецький приватний виробник озброєння Canik поставив в Україну сотні великокаліберних кулеметів, які можна комбінувати з бронетехнікою.

«Туреччина постачає Україні великокаліберні кулемети і вже поставила понад 600 одиниць», — йдеться у матеріалі ЗМІ.

Додамо, Турецька сторона переконана, що відновлення зернової угоди у взаємодії з рф є можливим, тому продовжує на ньому наполягати, підтримуючи контакти з основними сторонами і сторонами, які мають можливість вплинути на процес переговорів. Про це заявив Надзвичайний та Повноважний Посол Туреччини в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере, пише Укрінформ.

Слід зазначити, що дипломат завершує каденцію на посаді посла. Він підкреслив, що зернова угода стала реальністю, оскільки Туреччина співпрацювала з Україною, рф та ООН.

Відомо, що на конференції в Анкарі нещодавно обговорили перспективи відновлення зернової угоди і глобальну продовольчу безпеку. Зараз Україні без участі рф вдається постачати продовольство світу морем і наземними шляхами.

«Ми вважаємо, що зернову ініціативу можна відродити. Наші профільні департаменти підтримують зв’язок зі своїми колегами. Таким чином, наші контакти з усіма цими гравцями тривають. Ми підтримуємо зв’язок з іншими сторонами, які також можуть відіграти роль у відновленні дії угоди. Так, тепер ми перебуваємо на тому етапі, коли дехто вважає цей коридор таким, що «віджив». Але ми вважаємо, що це не так, і продовжуємо наші дипломатичні зусилля, щоб його відновити», – сказав Ягмур Гюльдере.

Зазначимо, Для Владіміра Путіна у світовій політиці є лише два лідери.

Про це розповів колишній співробітник КДБ і служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Жирнов.

«У мене складається враження, що Ердоган – це один з тих небагатьох людей, якого поважає Путін», – прокоментував Жирнов.

Ця повага, за словами ексспівробітника КДБ, в Путіна досягла найвищої точки в листопаді 2015 року, коли Туреччина збила російський винищувач.

Він переконаний, що Ердогану вдалося вибудувати з Путіним такі стосунки, яких в диктатора немає з жодним світовим лідером.