Президенти США Джо Байден і Туреччини Реджеп Таїп Ердоган можуть провести переговори на полях саміту НАТО у Вільнюсі.

Про це повідомляє Milliyet.

За даними видання, Байден і Ердоган також можуть провести телефонні переговори найближчим часом.

Зокрема телефонні контакти очікуються і між главою Держдепу США Ентоні Блінкеном та главою МЗС Туреччини Хаканом Фіданом.

Ця дипломатична активність пов’язана із рішенням Туреччини щодо членства Швеції в НАТО.

Президент США хоче, щоб процес вступу Швеції до НАТО завершився до саміту у Вільнюсі. Таким чином, планується, що членство Швеції розпочнеться на саміті, та для цього необхідна згода Туреччини і Угорщини.

Туреччина та Угорщина, які підтримують зв’язки з Росією, є єдиними країнами-членами НАТО, які ще не ратифікували заявку Швеції, що вимагає одностайної ратифікації.

Нагадаємо, що генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг у минулу неділю вкотре проінформував, що Швеція вже виконала всі вимоги для вступу до НАТО, й висловив сподівання, що це станеться до саміту у Вільнюсі в липні.

Звернемо увагу на те, що президент Туреччини Реджеп Ердоган запропонував створити комісію з розслідування підриву Каховської ГЕС й включити до неї Росію. Так, Туреччина намагається затягнути слідство та, ймовірно, виправдати черговий злочин російських окупантів.

Політолог Микола Давидюк розповів 24 Каналу, що коаліція з росіянами негативно вплине на з’ясування деталей теракту на Каховській дамбі.

Сама ж ініціатива від президента Туреччини – це спроба затягнути процес розслідування, а потім воно переросте в мирне врегулювання.

“Ердоган намагається “ґвалтівника” включити у розслідування факту зґвалтування. Він же там був, краще знає як все відбувалося й може він вам допоможе”, – сказав політолог.

Важливо, щоб Україна не приєднувалась до незрозумілих коаліцій, союзи й розслідувальні групи, де вже завчасно зрозуміло, що нас хочуть кинути й обманути.

Склад цієї комісії вже говорить про результати слідства. У центрі стоїть Україна, а навколо неї ООН, яка не допомагає евакуювати цивільних, країна-агресорка Росія й Туреччина, яка 50 на 50.

Якщо порахувати, то один проти 2,5. Довести правду за таких умов фактично неможливо, – наголосив Давидюк.

На думку експерта, комісію треба створювати з країн, які мають нейтральну позицію. Лише у такому разі можна знайти правду, але якщо до розслідування буде причетна Росія, то вона безпідставно звинувачуватиме українську сторону.

Після переобрання Ердоган знову закидатиме ініціативи щодо “пошуку миру” й намагатиметься продавати себе як перемовника. Зараз він ще відтягне китайський вектор, який з’явився під час виборчої кампанії, й повертатиметься назад у турецьку сторону.

Тепер Ердоган може бути іншим, бо таке враження, що він переміг у цих виборах не без допомоги Заходу. Тому він може бути менш проросійським й більш дружнім до України, – зазначив політолог.

Зараз Росія підняла ще одну тему обговорення – амоніак. Країна-терористка ставить умовою зернового коридору створення аміачного. Тому Ердоган як торгаш й тут намагатиметься виторгувати щось для себе.

Додамо, що президент Туреччини Реджеп Ердоган обговорив з диктатором Володимиром Путіним російський теракт на Каховській ГЕС. Він зателефонував Путіну одразу після розмови з президентом України.

А також Туреччина вважає відносини з Володимиром Путіним й Росією “стратегічно важливими” й не має наміру їх розривати. Наразі країна імпортує 50% природного газу з Росії й не збирається від нього відмовлятися.