Кандидатка юридичних наук Агія Загребельська пояснила останню заяву Національного енергетичного регулятора (НКРЕКП) від 2 липня щодо ціни на електроенергію.

Про це вона написала у своєму Фейсбуці.

Державна уповноважена Антимонопольного комітету України у 2015 – 2019 роках спершу коротко навела суть заяви.

  • З початку липня (1-2.07) ДТЕК купує електрику не на ринку, а у самого себе (Д.Трейдинг зменшив обсяги купівлі на РДН на 74% та одночасно збільшив обсяги купівлі на РДД у пов’язаних осіб).
  • Через це ціна на електрику впала за 2 дні на 29% (Д.Трейдинг – це близько 40% попиту на РДН, вони уходять купувати у самих себе і на ринку виникає профіцит, а значить ціна падає).
  • Що свідчить про наявність у ДТЕК надмірної ринкової влади (достатньої, щоб обвалити ціну, зменшивши попит, або підвищити, зменшивши пропозицію).
  • Та використання цієї надмірної ринкової влади для тиску на органи влади з метою реалізації своїх неправомірних вимог (монопольний шантаж або зловживання монопольним становищем).
  • Про що в АМКУ регулятор надасть інформацію для початку розслідування (за Зеленського це вже не перша заява від НКРЕКП на АМКУ щодо зловживань ДТЕКу, але АМКУ «вдає з себе мертвого»).

Загребельська поінформувала про підводні камені, адже, на перший погляд, ніби все добре: ціна ж падає, а не підіймається.

“Проблема, що ціна падає до рівня, коли електроенергія торгується на ринку “в мінус”. А значить, зазнають збитків державні Енергоатом і Центренерго, та інші незалежні від “немонополіста” учасники ринку”, – наголосила юристка.

Підсумовуючи все вище згадане, можна констатувати, що ахметівський ДТЕК зробив іншим учасникам ринку, зокрема державним компаніям, фінансовий “мінус”.

Водночас недобропорядні ЗМІ “почали розганяти” маніпуляцію, що нібито ціна на електрику обвалилася через дії загадкових трейдерів, за якими “стоїть” керівництво НКРЕКП.

Окрім цього, Загребельська ставить запитання: “Для чого Ахметов штучно обвалив ціну на електрику?”

На її думку, основних варіантів відповіді може бути чотири:

  1. Маніпулює Зеленським, щоб добитися звільнення нелояльного до Ахметова керівництва НКРЕКП та/або призначення туди на вакантні посади «своїх».
  2. Маніпулює Зеленським, щоб той таки змусив НКРЕКП прибрати з ринку всіх трейдерів (конкурентів ДТЕКу).
  3. Карає когось з учасників ринку за якісь гріхи «гривнею».
  4. Застосовує хижацьке ціноутворення, щоб конкуренти під загрозою більших збитків покинули ринок самі.