Під час останнього саміту НАТО не дало жодних сигналів про ПДЧ Україні. Реакція української сторони була доволі різкою та прямолінійною.

Дмитро Кулеба наголосив, що раз на 13 років це можна собі дозволити. Таку думку очільник МЗС України висловив в інтерв’ю.

Міністр нагадав, що під час Бухарестського саміту, який відбувся у 2008 році, визначили, що Україна та Грузія будуть членами НАТО. За задумом, міністри закордонних справ мали б розглянути питання ПДЧ.

“І якщо за 13 років в цьому конкретному питанні зроблено – нуль, напевно, хтось має набратися мужності та сказати: а що взагалі відбувається? Цього разу це був я”, – пояснив Кулеба.

На думку Кулеби, у НАТО, як і у 2008 році, немає консенсусу щодо графіка вступу України до Альянсу. Водночас політичний консенсус про те, що Україна зрештою буде в НАТО – існує.

“Але давати якісь орієнтири або будувати графік нашого вступу в НАТО не готові. Це сумно, але це – реальність, з якою нам треба працювати”, – поскаржився очільник МЗС.

І, хоча він закликав не применшувати роль Альянсу у стримуванні агресії, Кулеба констатував, що у питанні ПДЧ Україна залишилася там само, де була у 2008 році.

До слова, Росія готова до ескалації деякої локальної напруженості в регіоні Чорного моря, проте не піде на ризик повномасштабної конфронтації з НАТО, чітко розуміючи, що у неї немає шансів на успіх у ній.

Про це сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю Newsweek.

“Я справді вірю, що Росія готова до ескалації деякої локальної напруженості в регіоні Чорного моря, але я не вважаю їх самогубцями. Вони можуть вщипнути та спровокувати то тут, то там. Але Росія не піде на ризик повномасштабної конфронтації з НАТО, чітко розуміючи, що у них немає шансів на успіх у ній”, – сказав Кулеба.

Міністр зазначив, що якщо Альянс не здійснить дії, РФ може значно посилити свій контроль над Чорним морем і ще більше розширити свій вплив у регіоні.

“У наших розмовах із НАТО ми дуже відверті в цьому питанні: якщо все буде так само, як є, існує ризик того, що Росія може значно посилити свій контроль над Чорним морем і ще більше розширити свій вплив у регіоні. Це означає підвищені загрози безпеці та стабільності України та союзників із НАТО”, – вважає він.

Кулеба відзначив спроби Москви порушити торговельні шляхи та обмежити свободу судноплавства.

Крім того, глава МЗС звернув увагу на те, що Чорне море широко обговорювалося в його дискусіях із членами НАТО.

“Я порушую цю тему на всіх своїх зустрічах і з союзниками із НАТО у регіоні Чорного моря, Румунією, Туреччиною та Болгарією, і в штаб-квартирі НАТО у Брюсселі. Поступово я бачу, що вони чують Україну, коли ми б’ємо на сполох. Багато речей були зроблені занадто мало і занадто пізно у 2014 році, і я сподіваюся, що тепер ми не повторюємо цих помилок, діючи по-іншому з повним розумінням намірів Росії”, – наголосив він.

Український міністр визнав, що на сьогодні у Росії справді стратегічно вигідне положення в тимчасово окупованому Криму.

“Тому для нас дуже важливо, щоб Чорне море не повторило долю регіону Азовського моря. Нам необхідно посилити співпрацю між українським флотом і флотом союзників із НАТО у Чорному морі”, – зазначив він.

Кулеба також висловив упевненість в тому, що ніщо не може перешкодити тренуванням Sea Breeze.

“Що наразі Росія намагається робити, так це грати у гру м’язами, показуючи, що незалежно від того, скільки тренуються інші, лише вони готові діяти в регіоні”, – додав він.