Електронні реєстри в Україні почали створювати ще в 2014 році. Тепер життя українців полегшують більше сотні різних електронних держпослуг.
Але в Державному агентстві з питань електронного уряду України на цьому не зупиняються. У 2019 список послуг, які можна буде отримати через інтернет, збільшиться. EtCetera з'ясовував, чи означає це, що паперові документи скасують.
Незважаючи на велику кількість уже діючих е-послуг, українці як і раніше змушені надавати в різних відомствах паперові довідки.
Перший заступник голови Держагентства з питань е-урядування Олексій Вискуб каже, що проблема – в слабкій взаємодії вже наявних реєстрів між собою. В ідеалі, від людини для надання послуги повинні вимагати тільки заяву, а всі інші довідки повинні «підтягуватися» автоматично з інших реєстрів.
Відсутність зв'язку між реєстрами або навіть єдиного реєстру для одного відомства призводить до того, що неможливо було перевірити, наприклад, отримують держдопомогу при народженні дитини по всій країні.
Міністерство соціальної політики просто не мало єдиної онлайн-базою даних, в якій би фіксувалося звернення за виплатами за місцем проживання батьків і зіставлялося б з їх місцем реєстрації.
Усунути недолік вдалося тільки в 2019 році, завдяки чому отримання допомоги при народженні дитини повністю перевели в електронну форму: тепер батьки повинні тільки подати заяву. А термін обробки звернення скоротився з десяти до одного дня.
Всього в Україні планують зробити електронними близько 200 держпослуг, хоча в реєстрі Мінекономіки їх значиться 1,2 тис. Велика їх частина використовується всього 1-2 рази в рік, тому оцифровувати їх немає сенсу. В електронному вигляді дублюють тільки найпопулярніші.
У 2019 планують запустити близько 50 е-держпослуг, необхідних бізнесу. Одними з перших перевели в онлайн дозвільні документи для приватного житлового будівництва.
На черзі – дозволу на будівництво для бізнесу. З березня в Україні з'явиться е-дозвіл на спеціальне водовикористання, за яким в рік звертаються в середньому 15 тис. Виробництв, а також дозвіл на користування надрами.
На стадії завершення – п'ять держпослуг, що стосуються видачі ліцензій на ліки. Також незабаром запрацює е-реєстр листків непрацездатності.
Поліпшити планують кабінет автовласника, додавши в нього електронну реєстрацію автомобіля та заміну посвідчення водія.
У країнах ЄС електронні держпослуги дублюють звичайні, і якщо за 2-3 роки вони стають затребуваними, то їх повністю переводять в онлайн.
В Україні поки не готові до такого, тому що багато хто відчуває себе впевненіше, маючи на руках паперовий документ. Крім того, для користування е-послугами необхідно пройти електронну ідентифікацію, але не у всіх є для цього технічні можливості. Наприклад, електронно-цифровий підпис мають тільки 5 млн українців.
У найближчі роки позбутися від збору зайвих довідок планують при народженні дитини, його реєстрації і оформленні виплат. Замість майже десятка заяв від батьків буде потрібно тільки одне. Решта документів «підтягнуться» з паралельних реєстрів.