Верховна Рада проголосувала за доручення Голові ВР Руслану Стефанчуку невідкладно підписати закон “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)” (№5599).
Таку пропозицію підтримали 252 народних депутати після голосування за усунення неузгодженостей у законі.
“Оскільки законопроєкт 5599 “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)” був прийнятий нами як закон 23 вересня цього року, коли посаду Голови Верховної Ради обіймав попередній спікер, а право підписів актів, прийнятих Верховною Радою, має діючий Голова ВР, вношу пропозицію доручити Голові ВР невідкладно підписати Закон України”, – сказав перший заступник Голови ВР Олександр Корнієнко.
Перед цим депутати проголосували за усунення неузгодженостей у законі про олігархів.
Так, у тексті документу виправлено деякі формулювання щодо осіб, визнаних олігархами.
Водночас, у тексті відсутні виправлення щодо того, який орган ухвалює рішення стосовно включення особи в Реєстр олігархів. У тексті, оприлюдненому на сайті, є лише норма про те, що таке рішення ухвалює РНБО.
Буквально перед прийняттям закону, Україна запросила аварійну допомогу у вигляді постачання електроенергії з Білорусі та Словаччини через поведінку енергокомпанії ДТЕК Ріната Ахметова, що виглядає ніби відвертий шантаж перед засіданням.
Як повідомляє “Укренерго”, на Курахівській тепловій електростанції було затримано вихід із планового ремонту блок №8. ТЕС належить Ахметову. Блок не повернеться до 5 листопада. Також у вівторок було виведено в ремонт корпус 1А Криворізької ТЕС із холдингу Ахметова. Пише телеграм-канал “Лещенко ТУТ”.
Крім того, вранці у вівторок виведено в аварійний ремонт енергоблок №11 Бурштинської ТЕС Ахметова, а це не дозволило переключити на роботу з експорту на внутрішній ринок блоку №8 цієї електростанції.
Це змусило запросити аварійну допомогу з енергосистеми Словаччини та Білорусі. Така поведінка ДПЕК в Україні дуже нагадує поведінку Газпрому у Європі. Внаслідок цього Державна інспекція енергетичного нагляду має перевірити станції Ахметова за зверненням “Укренерго”.
“Як вам ідея максимально суворого покарання, якщо виявиться, що структури Ахметова спровокували нинішню ситуацію?”, – запитуються у телеграм-каналі.
Адже у ситуації, що склалася, дефіциту електроенергії, коли Україні довелося запросити аварійну допомогу у Білорусі та Словаччини, треба вживати комплекс рішучих заходів.
“Одним із таких кроків має бути заборона компанії ДТЕК Ріната Ахметова проводити експорт електроенергії з Бурштинського острова у напрямку Євросоюзу. Замість виробництва е/е там на експорт із дефіцитного вугілля, держава має зобов’язати олігарха відправити це вугілля на Курахівську ТЕС чи інші станції, які забезпечують Україну”, – вважають у телеграм-каналі.
У це же час компанія Ріната Ахметова готується придбати близько 5 обленерго. Купівля цих компаній допоможе олігархові стати монополістом на ринку електроенергії в Україні.
Чим це може загрожувати українцям, розповіла в ефірі 24 каналу юристка та засновниця “Ліги антитрасту” Агія Загребельська. Як вона пояснює, сьогодні у власності Ахметова 7 обленерго, більша частина з них – найбільші в Україні.
Завдяки цьому під його контролем розподіляється 42% електрики країни. Водночас з купівлею ще 5 обленерго, що є в найближчих планах, в олігарха буде 70% ринку розподілу електрики. Отже, частка не придбаних Ахметовим обленерго країни становитиме лише до 30%.
Для України це загрожує монополізацією нового ринку електроенергії, від якого українці чекають, навпаки, демонополізації. Крім того, життєдіяльність цілої країни буде залежати від однієї людини.
“Саме Рінат Ахметов вирішуватиме, чи працюватимуть лікарні, дитячі садочки, школи. Чи буде світло в наших домівках, чи працюватиме промисловість”, – зазначає Агія Загребельська.