Кабмін затвердив «план заходів щодо запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу у суспільному житті». Простіше кажучи – рішення на виконання так званого «закону про олігархів».

Про це повідомляє один з телеграм-каналів – Клименко.Тайм.

Передбачувані заходи:

– Посилення повноважень Антимонопольного комітету;

– обов’язковість держреєстрації лобіювання та держреєстр лобістів – до грудня 2022 року;

– забезпечення справедливого та ефективного правосуддя (Верховний Суд, Вища рада правосуддя, КСУ) до грудня 2023 року;

– забезпечення безпеки постачання електроенергією та природним газом до березня 2022 року;

– припинення імпорту електроенергії з Росії та Білорусії до вересня 2023 року;

– зменшення зловживань олігархами впливом на медіа до грудня 2022 року;

– посилення контролю за фінансовими операціями олігархів до грудня 2022 року;

– мінімізації впливу олігархів на політичні партії та виборчі кампанії до вересня 2022 року;

-невідворотність покарання за політичну корупцію до червня 2022 року;

– приведення рівня тарифів на залізничні перевезення до економічно обґрунтованих до грудня 2022 року;

– створення незалежної від впливу олігархів авіакомпанії до грудня 2022 року;

– міжнародно-правові інструменти захисту не поширюються на інвестиції українських бенефіціарних власників компаній, які зареєстровані в іноземних юрисдикціях – протягом 2022-23.

Ряд його пунктів у перспективі явно б’ють по Рінату Ахметову.

Наприклад, через Антимонопольний комітет може бути завдано удару по його енергетичному бізнесу. По ньому ж вдарить пункт щодо забезпечення безпеки постачання електроенергії та природного газу. Ну і звісно пункт про приведення рівня тарифів на залізничні перевезення до економічно обґрунтованих.

Це те, що на поверхні. А так по Ахметову може вдарити кожен із пунктів. Хоча в перспективі удару може бути завдано і по інших олігархах, які вирішать піти проти «генеральної лінії партії».

Водночас депутат Олексій Жмернецький також опублікував спільну заяву щодо прийнятого рішення.

Протягом останніх місяців телеканали «Україна-24» і «Україна» перетворились на відверто пропагандистські «ДТЕК-24» і «Олігарх». Це очевидно. Безумовно, ми поважаємо право власника вільно розпоряджатися своєю власністю у законний спосіб. Ми поважаємо і право будь-якого медіа на незалежність редакційної політики. Але ніколи не погодимось з використанням телеканалів й журналістів для шантажу держави і суспільства задля лобіювання бізнесових та політичних інтересів власників.
Системне та навмисне розповсюдження фейків на вказаних телеканалах, публічні безпідставні образи тих, хто заважає олігарху, відверті маніпуляції, ненадання права на відповідь і є яскравими проявами тієї олігархічної системи, з якою бореться команда Президента.
Медіа, продажні політики, соцмережі використовуються для намагань зберегти статус-кво, що дозволяє олігарху отримувати рентний дохід від отриманих колись привілеїв. Видобуток руди, експлуатація залізниці, виробництво електроенергії – все це, на думку олігарха, повинно бути джерелом його необгрунтованого збагачення всупереч інтересам суспільства. І саме на підтримку цього спрямовується весь належний йому медійний та політичний ресурс.
Ми впевнені, що ініційований Президентом Володимиром Зеленським антиолігархічний закон нарешті позбавить таких надмірно впливових осіб можливості скуповувати політиків й позбавить вигоди від тиску на редакції та журналістів. Трансформацію держави й зменшення олігархічного впливу на економіку неможливо зупинити. Ані телевізійним шантажем, ані політичними погрозами, ані олігархічними спробами домовитись про «взаєморозуміння» в Москві.
Сьогодні наша команда ухвалила спільне рішення – ігнорувати медіа, які власник навмисно перетворює на свій корпоративний гучномовець для шантажу держави і суспільства. Якщо власник вважає вигідним для себе таке спотворення журналістики, щоб на його каналах відбувались тільки проплачені або зманіпульовані у корпоративних інтересах ДТЕК дискусії, то збалансована участь будь-яких незалежних від олігарха політиків там просто неможлива.
Коли олігарх дозволить редакціям та журналістам повернутись до роботи за загальноприйнятими стандартами журналістики, ми переглянемо своє рішення. В той же час ми залишаємося абсолютно відкритими для будь-яких ЗМІ, які працюють незалежно, збалансовано та заради об’єктивного інформування суспільства.