Олігарх Дмитро Фірташ закликав Україну відмовитись від шляху до членства в НАТО та оголосити нейтралітет, бо від цього “виграють усі”.

“Моє питання сьогодні таке: чому Україна має бути змушена обирати між Анти-Росією та членством у НАТО чи проросійською орієнтацією та Анти-НАТО? Чому ми не можемо бути нейтральними – “Швейцарією Євразії”? Це відповідало б історичному становищу України, що сягає корінням у середньовіччя, на торговому перехресті між Європою та Азією”, – сказано у статті Фірташа.

Це моя точка зору щодо нинішньої кризи: Америка, Європа та Росія можуть отримати вигоду з нейтральної України як економічні та торгові партнери.

Я майже не сумніваюся, що говорю від імені багатьох українців, які хотіли б мати найкраще з обох світів — нейтралітет, торгівлю з усіма та добрі стосунки з усіма. І чому б ні? Це означало б більше робочих місць та процвітання для України. Нейтральна Україна не має розглядатися як загроза Америці, Європі чи Росії”, написав він.

Видання Kyiv Post повідомило, що Фірташ їм пропонував опублікувати таку саму статтю.

Видання відмовилося її публікувати, оскільки олігарх просуває “вимогу Путіна про те, щоб Україна була залишена Заходом”.

Фірташ, напевно, спробує використати цю статтю під час процесу в США, щоб постати в образі ідеологічної опозиції, а не олігарха-корупціонера.

Адже на Фірташа чекає екстрадиція до США у кримінальній справі про хабарництво. Він також намагався грати в теорії змови Руді Джуліані на користь Дональда Трампа. Заставу за Фірташа в Австрії 125 мільйонів євро вніс російський олігарх та партнер Аркадія Ротенберга, президент Федерації дзюдо Росії Василь Анісімов.

Однак після того, як суд Відня у квітні 2015 року в черговий раз розглянув запит США на екстрадицію Фірташа за звинуваченням у корупції, громадська активність українського олігарха практично зійшла нанівець.

Зазначимо, що Фірташ — український проросійський олігарх, інвестор, співвласник збанкрутілого та ліквідованого «Надра Банку» та проросійського телеканалу «Інтер», меценат, голова Ради директорів Group DF. З 18 червня 2021 року перебуває під санкціями, запровадженими РНБО України.

У ЗМІ з’являлись дані про причетність Фірташа до фінансуванні партії «Острів Крим» на початку 2000-х та проросійської організації «Російська єдність», котра 2014-го брала активну участь в окупації Криму Росією.

А знов активізувався з проросійською риторикою олігарх саме після того, як НАТО офіційно відмовило Росії у виконанні вимоги не приймати Україну.

НАТО у своїй письмовій відповіді Росії на її безпекові ультиматуми відмовився зобов’язатися не приймати Україну в Альянс, як цього хотів Кремль.

Про це заявив генсек альянсу Єнс Столтенберг на пресконференції в середу, повідомляє кореспондент “Європейської правди”.

“Ми дали чітко зрозуміти, що не підемо на компроміс щодо деяких ключових принципів. І один з них, це, звичайно, те, що кожна країна має право обирати свій власний шлях”, – сказав Столтенберг.

Він зазначив, що це стосується як країн, які вирішують подати заяву на членство – як, наприклад, Україна, але також і держав, які вирішують не подавати заявку на членство, як, наприклад, Фінляндія і Швеція.

“Це про повагу права на самовизначення, і, врешті-решт, рішення щодо членства мають бути ухвалені консенсусом 30 союзників. Це фундаментальні принципи, і це, звичайно відображено у позиціях НАТО”, – додав Столтенберг.

НАТО в середу паралельно зі США передав російській стороні свої письмові пропозиції щодо безпеки у відповідь на вимогу Кремля. У документі викладені три сфери, де НАТО бачить простір для прогресу у відносинах з РФ.