Російські війська на Херсонщині відмовляються йти у наступ. Загарбники там окопалися і почуваються у відносній безпеці серед залізобетонних конструкцій.
Про це в ефірі національного телемарафону повідомила керівник пресцентру оперативного командування “Південь” Наталія Гуменюк. За її словами, удари, яких вранці 29 серпня ЗСУ завдали по військових об’єктах росіян в окупованому місті, вразили також і їх моральний стан.
“Тих вісім потужних ударів завдано не тільки по вогневих позиціях ворога, а й по моральному стану. Ворог деморалізований, розгублений. Складно йому збирати сили для майбутніх маневрів. Він, окопавшись і відчувши більш-менш захищений стан серед залізобетонних конструкцій, не хоче підніматися в атаку”, – зазначила Гуменюк.
Вона додала, що ситуація на південних напрямках залишається складною, але контрольованою ЗСУ.
Однак можливі лише силові сценарії повернення українських територій. Таку думку поділяє військовий експерт, полковник запасу Сергій Грабський.
“На сьогоднішній день ситуація політично зайшла у такий кут, з якого не можна вийти виключно дипломатичним способом. Тож сценарії будуть лише військово-політичними, – наголошує він. – Це комбінація військових операцій та політичних кроків, які матимуть на меті звільнення наших територій”,-заявив він виданню Коментарі.
За словами полковника, ми вже бачили військово-політичну операцію, коли навесні звільняли Київську, Чернігівську та Сумську області. Тоді противник без видимого військового розгрому відійшов із зайнятих позицій, не маючи можливості їх утримувати під тиском військових, політичних, економічних, міжнародних обставин.
“Така сама ситуація може бути й надалі, – прогнозує Сергій Грабський. – Чому ми так уважно стежимо за ситуацією на півдні? Тому що успіх ЗСУ на тому напрямі може стати останнім каменем на терезах, який обвалить лавину (у цьому випадку – звільнення наших територій)”.
Але для цього, наголошує військовий експерт, мають бути створені певні умови. Етап перший – визволення правого берега Дніпра. Відхід противника на лівий берег, що практично унеможливить прорив росіян у бік Запоріжжя. Етап другий – пересування наших пускових позицій, РСЗВ, ракетних систем, далекобійної артилерії на правий берег Дніпра, що зробить окупований Крим уразливим, причому на обидва перешийки.
“Під ударом українських вогневих систем виявиться значна кількість інфраструктурних об’єктів півострова, – пояснює полковник. – У тому числі, станція Джанкой – єдностей вузлова, через яку відбуваються перевезення Кримом. І якщо Джанкой втратить своє значення як важливий пункт і вузол забезпечення, то говорити про використання Криму як сухопутного авіаносця РФ вже не доведеться. Півострів перетворитися на окрему територію, такий собі анклав з обмеженими можливостями постачання”.
Сергій Грабський попереджає, що ніхто не знає, коли саме це стане можливим. Ситуація динамічно змінюється.
“У середині липня – на початку серпня, у зв’язку з тим, що кількість військ противника на правому березі Дніпра була невисокою, ми почали всерйоз розглядати питання проведення наступальних операцій. Окупанти, розуміючи виняткову стратегічну важливість південного напряму, розпочали активне перекидання туди сил і коштів. У результаті, — зазначає експерт, — склалася ситуація, коли росіяни військами і технікою, що є там, не можуть проводити активні наступальні операції. У тому числі завдяки ударам ЗСУ по лініях комунікацій – Антонівський міст, Каховська ГЕС тощо. А ми, через те, що недостатньо забезпечені наступальним озброєнням (людей вистачає), не можемо собі дозволити атакувати піхотою укріплені позиції противника, які не оброблені перед цим відповідні артсистеми і не маючи достатньо бронетехніки для переміщення піхотинців”.