Найсуттєвішою втратою для росіян на морі після крейсера «Москва» є великий десантний корабель «Саратов». Ним окупанти підвозили техніку для штурму Маріуполя в березні 2022-го року.

Про це розповів ексзаступник керівника штабу Військово-морських сил ЗСУ Андрій Риженко.

«Я думаю, що найсерйознішою втратою росіян після «Москви» є БДК “Саратов“. Це був старий корабель, але він мав серйозне значення для них. До його знищення окупанти вважали, що Азовське море повністю їхнє, що війна вже закінчена і ми не будемо чинити опір. Але тут раптом прилетіло в БДК “Саратов” так, що він моментально затонув. Також було важливим пошкодження кораблів, які в цей час перебували в порту разом з БДК “Саратов”. В них була значна кількість військової техніки та боєприпасів для російських військ, які в той час намагалися захопити Маріуполь», — сказав Риженко.

Експерт додав, що третім за важливістю втраченим судном є буксир “Василий Бех”. Він доставляв техніку на острів “Зміїний”, на його борту був ЗРК “Тор”. Тоді ЗСУ підтвердили, що можуть контролювати ракетним озброєнням північно-західну частину Чорного моря. Це стало основою звільнення острова Зміїний, а після цього російський флот відкотився далі, до Криму.

«Наступним, я думаю, був підводний човен “Ростов-на-Дону”. Він був новий, міг нести чотири ракети “Калібр”. Зараз росіяни намагаються його відновити, але це навряд можливо — там дуже серйозні пошкодження. Якщо брати по вартості, то човен навіть другий за важливістю», — додав експерт.

Як відомо, Російські військові активно переміщують судна до Новоросійська. Однак у тимчасово окупованому Криму досі зосереджена чимала кількість кораблів та катерів Чорноморського флоту Росії.

Імовірно, окупанти накопичують ракети для того, аби атакувати енергетику України з настанням холодів.

Андрій Риженко також розповів, де росіяни базують кораблі-носії ракет «Калібр» та інші судна й катери.

Як зазначив Риженко, кораблі-носії ракет «Калібр», які розташовані в Новоросійську, однаково можуть цілити по всій території України. Проте зросте час підльоту, що дозволить українським системам ППО краще підготуватися.

«Але стріляти ракетами вони можуть. Зараз у них така невелика пауза. Я так розумію, що вони збирають ракети, аби з настанням холодів атакувати енергоструктуру», – підкреслив капітан 1 рангу запасу ВМС України.

Зараз окупанти займаються патрулюванням – дивляться за судноплавством.

Риженко розповів, що у Севастополі та Новоросійську базуються по 5 десантних кораблів. Однак у Севастополі судна лише ремонтують. Зокрема, росіяни перемістили сюди підбиті «Оленегорський горняк» та «Мінськ».

Припустимо, судна лагодять завдяки запасним запчастинам з українського корабля «Костянтин Ольшанський», який окупанти захопили під час відомих кримських подій весни 2014 року.

За словами Риженка, наразі у Новоросійську розташовані близько 25 бойових кораблів та катерів Чорноморського флоту Росії. Натомість у Севастополі – понад 60 суден, а в Керчі, Феодосії та Новоозерному – не менш як 10 кораблів.

Протягом року спостерігалося переміщення новіших підводних човнів та кораблів з Севастополя до Новоросійська. Зараз усі сучасні судна, як-от фрегати, корвети, які несуть ракети «Калібр», а також наявні підводні човни, базуються у Новоросійську.

«У Чорному морі продовжують базуватися велика кількість кораблів: сторожовий, корвети, десантні. В основному це кораблі радянської побудови. Їхнє призначення – блокування північно-західної частини Чорного моря. Вони можуть виконати ці завдання. Хоча розуміють ту небезпеку, яка зараз для них створюється», – сказав Риженко.

Зауважимо, через це росіяни значно підсилили пункти базування суден охоронним ресурсом.