Якщо будь-яка революція пожирає своїх дітей, то українська їх швидше надкушує. В результаті "діти" стають як дві краплі води схожими на своїх попередників, проти яких зовсім недавно так запекло боролися.

Вчора все керівництво силових структур України – Генеральний прокурор України Юрій Луценко, Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, голова Нацполіціі Сергій Князєв і заступник глави СБУ Павло Демчина терміново прибули до Одеси.

Тому що, за словами Авакова, Одеса останнім часом стала перетворюватися в кримінальну столицю України. Епізоди насильства там дійсно йдуть щільно один за одним. З останніх – напад на кандидата в президенти Анатолія Гриценка і його соратників і побиття активістів, які протестують проти будівництва в Аркадії.

Захід, покликаний продемонструвати солідарну рішучість високопоставлених силовиків країни припинити насильство на адресу громадських активістів, дуже швидко вперлося в низьку стелю української правозастосовчої практики. Для будь-якого представника вітчизняної правоохоронної системи активіст – не об'єкт захисту, а джерело загрози.

Що у будь-якого силовика на розумі, у Юрія Луценка на мові. Генеральний прокурор вчора зробив багато гучних заяв про насильство. Будучи людиною красномовною, спонтанною і творчою (менш підходящий психотип для заняття високих посад в силових структурах потрібно ще пошукати), Луценко схильний до використання метафор, цитат, відсилань до класиків. Все це дає багатий матеріал для реконструкції того, що силовики зазвичай всіма силами прагнуть приховати від громадськості.

Вчорашня його мова була вибудувана на концепції державної монополії на насильство Макса Вебера. Можна було б причепитися до того, що ця концепція в сучасному світі виглядає дещо антикварно, і лідери цивілізованих країн слова "держава" і "насильство" намагаються в одному реченні не вживати, хіба що в контексті протистояння держави насильства.

Проблема тут в іншому.

Що саме сказав Юрій Луценко? Що активісти часто самі є джерелом насильства. І що для багатьох простих людей в Україні насильство – це жест відчаю від неможливості вирішити накопичені проблеми правовим способом. А проблем накопичилося.

Пляжі, парки, рекреаційні зони та інші загальнодоступні простору масово забудовуються багатоповерховими "виродками", єдине призначення яких – виробництво безглуздого прибутку з торгівлі і нехитрих розваг на зразок кіно з попкорном. Там, де ще немає торгового центру, там неодмінно є гральний клуб. Де немає клубу – є аптека, в якій торгують наркотиками. Як можна жити в містах, які не відрізняються від місць розпусти? Як можна ростити в таких містах дітей?

А ще в українських регіонах рясно зріє сепаратизм, і місцеві чиновники майже перестають приховувати свої антиукраїнські настрої. Але йти зі своїми бідами активістам нікуди. Генпрокурор чесно це визнає: "Тому що, коли звертаються до правоохоронних органів, в тому числі Одеської області, вони дуже рідко знаходять підтримку". І тоді активісти йдуть вирішувати свої проблеми самі, як можуть.

Вимальовується картина, прямо протилежна веберовскій державі.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Здавалося б, у Генерального прокурора України куди більше важелів впливу на ситуацію і реальних можливостей впоратися з тим, що він сам називає "бумерангом насильства", ніж у класика німецької соціології та філософії кінця XIX – початку XX століття. Але все, що Юрій Луценко може запропонувати громадськості – це зупинити будівництва в Одесі для перевірки документів і приструнити спортивні клуби, щоб вони перестали постачати "тітушків" для захисту сумнівних бізнес-інтересів. Добре знайомий нам, затишний мікроменеджмент корупції.

Через п'ять років після Революції Гідності один з її найяскравіших лідерів повністю переродився в те, проти чого сам колись боровся.

Тому вся надія на Макса Вебера. "Ніхто, навіть найідеальніший активіст, не має права на власний розсуд збирати групу з битами і нападати на, як він вважає, незаконне будівництво, лотерею … аптеку і т. Д. Ніхто не має права цього робити, крім уповноважених державою органів ", – заявляє Луценко. Він прямо говорить: щодо цивільних осіб, що зробили замах на здоров'я правоохоронців, будуть застосовуватися рішучі заходи. Один постріл в повітря, другий – на поразку.

Одеська мова Генпрокурора дозволяє реконструювати своєрідні уявлення про соціальну ієрархію, що склалася в силових структурах. У самому низу цієї ієрархії – тихі цивільні. Нікуди не лізуть, в разі чого промовчать. Рівнем вище – активісти. Цим вічно щось треба, але з ними теж можна не особливо церемонитися. Ще вище – проукраїнські активісти. Злочин в їх адресу має бути прирівнений до злочину проти України, хоча, звичайно, "їх інформація не завжди буває точною". І, звичайно, якщо по той бік протистояння знаходиться не представник правоохоронних органів. Правоохоронець в ієрархії Луценко стоїть набагато вище активіста, навіть самого ідеального. Але і правоохоронці – не вершина піраміди. А хто тоді?

Звертаючись до учасників засідання силовиків в Одесі, Юрій Луценко сказав: вам відомі імена всіх, хто промишляє корупційними схемами в будівництві і інших бізнесах, та й мені вони відомі. Також він сказав: нам відомі імена замовників вбивства Катерини Гандзюк. Але публічно їх називати він не став. І не стане ніколи.

Тому що це більш високий рівень ієрархії, що склалася в Україні задовго до того, як Юрій Луценко зайняв пост Генерального прокурора (і навіть до того, як він став Міністром внутрішніх справ). І зламати цю ієрархію Луценко абсолютно безсилий.

Юрій Луценко – полум'яний трибун. Кращі моменти його політичної біографії пов'язані з його здатністю публічно протистояти тиранії. Але система, яка привела до влади Кучму і Януковича, з якими самозабутньо боровся Юрій Віталійович, нікуди не поділася. Вона ж привела до влади самого Луценка

Виявилося, що система – це не влада одного політичного лиходія. Система – це безліч локальних режимів абсолютної сваволі місцевої влади, намертво зрослися з криміналом і правоохоронцями, і обороняли своє переважне право на насильство і терор з метою збереження монополії на грошові потоки. Голов у цій гідри – безліч, рубати не перерубати.

З цією системою могла воювати Гандзюк, але не може Луценко. Неважливо, хоче чи ні. Важливо, що не може.

Україна губить аж ніяк не корозія державної монополії на насильство, а консервація державної монополії на безсилля.

Джерело