Життя українців у червні: скільки буде вихідних, для кого змінять тарифи, кредити і доступ в інтернет
У перший місяць літа жителів України очікують спека, безвіз і нові цифри в платіжках
В Україні вже в червні зміняться правила виплати кредитів – тепер боржники в першу чергу будуть погашати суму простроченого боргу, потім "тіло кредиту" і тільки після цього штрафи. Крім того, посиляться вимоги до банків, які повинні будуть вказувати розмір усіх виплат, комісій та відсоткових ставок. Також в червні остаточно обмежать доступ до соціальних мереж і сайтів, які потрапили до списку санкцій. Сайт "Сегодня" з'ясував, як життя українців зміниться в червні.
Погашати кредити українці будуть по-новому
Популярне: Вбивство депутата на Дніпропетровщині: поранена дружина розповіла шокуючі деталі нападу
Українці часто дізнаються про реальні кредитні ставки тільки після підписання договору. Виявляється, що крім "тіла кредиту" і відсотків доводиться оплачувати комісії, штрафи та послуги, про які ні в рекламі, ні в відділенні фінустанови не йшлося, йдеться в пояснювальній записці до законопроекту №2455. Автори законопроекту з'ясували: іноді реальна ставка по кредиту досягає 135% річних, в той час як середня по країні коливається в межах від 22 до 38%.
З 20 червня закон вступає в силу – кредитний ринок буде працювати за новими правилами. Банки не зможуть в рекламі вказувати процентну ставку без урахування додаткових комісій, платежів і санкцій. "У розрахунок ефективної ставки будуть включатися всі відсотки по кредиту і платежі за інші послуги кредитодавця, пов'язані з кредитом. Ця вимога буде застосовуватися лише в тому випадку, якщо рекламні матеріали містять будь-які дані (цифри) про витрати споживача", – йдеться в документі.
"У розрахунок ефективної ставки будуть включатися всі відсотки по кредиту і платежі за інші послуги кредитодавця, пов'язані з кредитом. Ця вимога буде застосовуватися лише в тому випадку, якщо рекламні матеріали містять будь-які дані (цифри) про витрати споживача", – йдеться в документі.
Також законодавець зобов'язує банк або іншу фінансову установу оцінювати кредитоспроможність позичальника. Для цього українцям доведеться надавати відповідні документи, наприклад, довідку про доходи. Швидко отримати кредити тільки з паспортом стане складніше.
Ще одна важлива зміна – змінюється черговість погашення кредиту. Раніше боржники в першу чергу погашали штрафні санкції і відсотки, в результаті чого "тіло кредиту" практично не змінювалося. Після вступу закону в силу, в першу чергу буде погашатися сума простроченого боргу, потім "тіло кредиту" і тільки після цього – штрафні санкції. Парламентарії впевнені, що це дозволить боржникам позбутися від "нескінченного лічильника".
Блокування російських соціальних мереж і сайтів
Президент Петро Порошенко підписав санкції відносно декількох сотень російських компаній ще 16 травня, указ повинні виконати до першого червня. "Закони України, інші акти Верховної Ради, акти президента України, Кабміну не пізніше, ніж в 15-ти денний термін після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях", – йдеться в документі.
Санкції запровадили, в тому числі, проти Mail.Ru Group. Компанії, яка володіє соціальними мережами "Однокласники" і "Вконтакте". Провайдери повинні заблокувати доступ до російських соціальних мереж, пошуковика Яндекс і всіх його сервісів.
Деякі провайдери указ президента вже виконали – доступ на заборонені сайти обмежений. У той же час один з найбільших провайдерів компанія "Воля" повідомила, що повністю обмежить доступ до заборонених ресурсів до першого червня. "Як законослухняна компанія, з 22 травня ми починаємо заходи по обмеженню доступу до веб-сайтів, перерахованих в указі. Технічні роботи будуть завершені до першого червня", – йдеться в повідомленні.
До слова, обмеження також торкнуться і найпопулярнішої в Україні бухгалтерської програми 1С, її, за різними оцінками, користуються від 70 до 80% українських підприємств.
Відзначимо, як вже раніше писав сайт "Сегодня", українці мають право користуватися забороненими ресурсами і продуктами – покарання за це, згідно з чинним законодавством, не передбачено. Наприклад, обійти блокування соцмереж можна за допомогою ряду додатків, які активно розсилають в інтернеті.
Зростуть тарифи
З першого червня для українців подорожчають послуги інтернет-провайдера "Воля".
"Зростання тарифів на енергопостачання, законодавчі зміни, підвищення вартості телевізійного контенту і інші економічні чинники впливають на собівартість наших послуг", – повідомили в компанії. На початку літа тарифи виростуть в середньому на 12,6%.
Також зростуть тарифи і на деякі комунальні послуги. Киянам у червні доведеться більше заплатити за холодну воду.
Як подорожчала холодна вода:
"Київводоканал" – з 13,77 до 15,79 гривень за куб
"Львововводоканал" – з 10,49 до 13,41 гривень за куб
"Рівнеоблводоканал" – з 13,38 до 15,84 гривень за куб
"Дніпроводоканал" – з 12,45 до 13,32 гривень за куб
"Хмельницькводоканал" – з 11,49 до 13,91 гривень за куб