За повідомленням Генерального штабу України, росіяни готують Херсон до вуличних боїв. Що це означає, Українському радіо пояснив військовий експерт Сергій Грабський.
“Висновок про вуличні бої є очевидним, тому що противник готує вузли спротиву в окремих кварталах. Готуються вогневі позиції, загородження на вулицях для того, щоб запобігти просуванню танків, броньованої техніки. Ставляться загородження на вулицях для того, щоб ускладнити пересування підрозділів піхоти. Крім того, укріплюються підвали будинків для того, щоб обладнати там кулеметні гнізда.
Також, аби попередити можливе проникнення диверсійних підрозділів українських Збройних Сил, противник створює довідкові блокпости: на входах в місто діє посилений режим перевірки кожного, хто заходить. Задіюється весь механізм, який прийнято задіювати у разі готовності або підготовки населеного пункту до кругової оборони або ведення таких вуличних боїв. Тобто противник не готується виводити війська з міста, а має намір дати бій”, — пояснив Сергій Грабський.
Проте, як зазначив експерт далі, проведення таких заходів не означає, що командування російських військ ухвалило остаточне рішення воювати за Херсон: “Проведення заходів та підготовка місця для проведення боїв не означає, що росіяни стануть та смерть та будуть тримати кожний квартал. Але в командира є обов’язок проводити таку підготовку, тому противник діє так, демонструє свої дії. Проте це не означає, що вони триматимуться за кожну вулицю.
По-друге, підготовка до оборони включає в себе не тільки інженерну підготовку, але й створення певної системи оборони. Підрозділи, які мають бути задіяні, мають бути введені в одну систему, яка підпорядковуватиметься єдиному центру. Й від цього командного центру буде залежати, наскільки ефективною буде ця оборона. Тому у разі знищення таких центрів або порушення системної координації та управління противник навряд чи зможе втримати це місто”.
“Збройним Силам України в свою чергу варто уникати таких боїв. З досвіду Другої світової війни та післявоєнного часу можна побачити, що жодне місто з населенням від мільйона та більше ніколи не було взято військовою силою. Ведення вуличних боїв — це один з найбільш складних видів бою, тому що це дуже затратно по ресурсах: треба задіювати колосальну масу військ для того, щоб проводити так звану “військово-поліцейську операцію”. В її ході проводиться зачистка кожного кварталу, перевіряється кожен будинок для того, щоб знищити позиції кулеметників, снайперів, вибити невеликі підрозділи противника, які намагаються оборонятися.
Крім того, в такому випадку не можна використати те, що сьогодні є для нас великою перевагою, — методику проведення маневренних дій. Вони передбачають швидке пересування на техніці, і з цим можуть бути проблеми”, — пояснив Грабський.
Окремо, як додав експерт далі, артилерія та інші вогневі засоби, які зараз складають основу бойової могутності ЗСУ, фізично не зможуть підтримати наші війська у місті, аби не підвести їх під так званий “дружній вогонь”: “Досвід Маріуполя показав, наскільки противнику було складно, маючи п’ятикратну перевагу у силах та засобах, прориватися на кожну окрему вулицю”.
“Загалом же росіяни мають створити певну систему управління обороною міста, наприклад, таку, яку ми створили в Києві, Маріуполі та інших містах. Ми можемо оборонятися, а росіяни такого досвіду не мають. Саме тому знищення такої системи росіян дозволить нам роздробити, ізолювати окремі райони міста і тоді вже здійснювати зачистку. Це вже будуть не бої в місті, а просто зачистка, тому що дезорганізована група військ — це не військо, а натовп озброєних чоловіків та жінок, які відчайдушно намагаються врятувати своє життя або знайти вихід з цієї ситуації”, — зазначив Сергій Грабський.
Разом з тим, як продовжив експерт, вуличні бої не будуть вигідними жодній зі сторін конфлікту: “Для росіян це буде крок відчаю, коли вони будуть змушені використовувати все, що можливо, у разі, якщо вони не зможуть вивести або посилити свої війська. А для нас це надзвичайно затратна військова операція з усіх боків: як по часу, ресурсах, так і по втратах. Для ЗСУ це буде більш невигідним, ніж для росіян, тому що оборонятися в будь-якому випадку легше, адже ти маєш перед собою укріплення, систему взаємодії, вогневе прикриття”.
“Плюс, якщо ми втягнемося в такі бої, противник може застосовувати й артилерію, авіацію, проводячи “килимові” атаки на місто. Це завдасть руйнувань та посилить можливість цивільних жертв серед мирного населення”, — підсумував Сергій Грабський.