Внаслідок підриву Каховської ГЕС є ризики підтоплення енергооб’єктів на Херсонщині, зокрема Херсонської ТЕЦ.
Про це повідомляє прес-служба Міністерства енергетики України.
“Через підрив дамби є ризики підтоплення енергооб’єктів на Херсонщині, зокрема Херсонської ТЕЦ. Через підтоплення у місті вже знеструмлено майже 12 тисяч споживачів (р-н “Острів”), можливі проблеми з водопостачанням. Готуються превентивні антикризові заходи”, – йдеться у повідомленні.
Крім того, попри поступове зниження рівня води, прямої загрози для Запорізької АЕС поки що немає. Експерти “Енергоатому” постійно моніторять ситуацію.
В свою чергу в міністерстві внутрішніх справ додали, що через підрив Каховської ГЕС було знищено і машинний зал, у якому знаходилося велика кількість технічного мазуту, і з них 150 тонн уже опинилися у річці Дніпро.
Про це в ефірі телемарафону поінформував міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
«Під час підриву основи дамби Каховської ГЕС також було знищено і машинний зал. У цьому машинному залі знаходилося 450 тонн технічного мазуту. І 150 тонн на сьогодні вже знаходиться у річці Дніпрі, і йде з великою швидкістю через Херсон і далі вниз. Тому відповідні служби також працюють (над ліквідацією наслідків – ред.) – і Мінекології, і МВС, зокрема, і ДСНС», – заявив глава МВС.
Клименко зазначив, що з цією метою із Києва виїхала відповідна група спеціалістів із відповідним обладнанням, щоб вчасно ліквідувати результати наслідків катастрофи.
Міністр запевнив, що обстріли жодним чином не вплинуть на евакуаційну роботу ДСНС та Нацполіції.
«Ми виконуємо свою задачу і функцію – прийти людям на допомогу», – запевнив Клименко.
За його словами, наразі президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО і поставив відповідні завдання.
«Після цього прем’єр-міністр провів засідання ТЕБ і НС, де були визначені основні задачі у роботі всіх міністерств і відомстві щодо ліквідації наслідків цього терористичного акту», – додав Клименко.
Відповідаючи на питання, чи відомо, хто саме здійснив підрив Каховської ГЕС, Клименко висловив переконання, що це були російські військові, які заклали, скоріше за все, вибухівку саме у основу цієї дамби.
В свою чергу експерти в сфері екології провели попередні розрахунки наслідків руйнування греблі Каховської ГЕС.
“Площа затоплення внаслідок підриву російськими військами дамби Каховської ГЕС становитиме близько 100 квадратних кілометрів: від Нової Каховки до Кізомису. Однак за попередніми розрахунками максимальний рівень води підніметься на 1,6 метра у верхніх частинах пониззя Дніпра (Нова Каховка, Дніпряни, до селища Львового). Нижче рівень буде підійматися до метра висоти від теперішнього нині і далі буде пів метра до 0,3 в районі Кізомиса. Для пониззя Дніпра така ситуація не є небезпечною, оскільки підняття рівня буде короткочасним, не більше як тиждень. І які наслідки: вода з Каховського водосховища промиє усі низинні ділянки прибережних смуг пониззя Дніпра і потече собі далі”, – розповів старший науковий співробітник Євген Коржов.
Він зазначив, щоб визначити всі загрози, потрібна більша оперативна інформація. За словами вченого, більше наслідків для екології регіону принесе осушення водосховища.
“Осушення саме Каховського водосховища, оголення багаторічних мулових накопичень та всієї флори, що міститься там фауни призведе до зараження води, падіння рівня Каховського водосховища нижче за відмітку 12,7 метра Балтійської системи. Це буде впливати на роботу атомної електростанції”, – наголосив науковець.